Banka e njohur në Maqedoni që fitoi 37.5 milionë euro gjatë

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

28/01/2022

Bankat në Maqedoninë e Veriut vijojnë të jenë biznes me leverdi.

Edhe përkundër krizës dhe pandemisë, bankat viteve të fundit kanë qenë rentabile dhe me sukses, duke përfituar miliona euro, sidomos nga kamatat e kredive dhe të hyra tjera nga shërbimet.

Një nga bankat që ka mbyll me shumë sukses vitin 2021 është Banka Komerciale. Kjo bankë gjatë vitit të kaluar ka dal me fitim prej 37.5 milionë euro, përcjell INA.Sipas të dhënave fitimi i saj ka qenë 21% më i lartë se gjatë 2020.

Gjatë kësaj periudhe banka ka dhënë 42 milionë euro kredi, ose 5 për qind më shumë se në fund të vitit 2020. Pozicioni i përgjithshëm kreditor i bankës (pa kreditë bankare) është 870.5 milionë euro. Diku gjysma e tyre janë investimet në letrat me vlerë të qeverisë, të cilat janë rritur në krahasim me një vit më parë me 11 për qind.

Në fund të vitit 2021, banka ruan 12% më shumë depozita se në vitin 2020. Niveli i depozitave është 2.12 miliardë euro.(INA)

TË FUNDIT
38 minuta
Gashi: Me VMRO-në kemi biseduar për t’i përfunduar projektet shqiptare që janë nisur me vite
1 orë
U përpoqën, por nuk arritën – S’ka takim Siljanovska-Radev në Vatikan
3 orë
Stadiumi i Tetovës përplas Qeverinë me Komunën
3 orë
Spaskovski: Sjellja e partnerit të koalicionit, BDI-së, ka ndikuar në rezultatin e keq zgjedhor të LSDM-së
3 orë
Asambleja e Përgjithshme e OKB kaloi rezolutën që njeh gjenocidin e Serbisë në Srebrenicën e Bosnjës

ME TE LEXUARA

1 ditë
Paga mesatare neto në mars 40.496 denarë
10 orë
Memetit iu caktuan masa kujdesi, deklaroi që nuk ka biseduar me gjykatësin që u kap në flagrancë duke marrë mito
1 ditë
Dimitar Kovaçevski jep dorëheqje nga funksioni kryetar i LSDM-së
5 orë
Jo zyrtare, kjo është pakoja ekzekutive e koalicionit VLEN
1 ditë
FOTO/Ja kush do të jetë kryeparlamentar i ardhshëm i Maqedonisë së Veriut
22 orë
IZET MEXHITI: PËR MUA BDI ËSHTË KAPITULL I MBYLLUR!
38 minuta
Gashi: Me VMRO-në kemi biseduar për t’i përfunduar projektet shqiptare që janë nisur me vite

LEXO MË SHUMË

Afrim Gashi

Gashi: Me VMRO-në kemi biseduar për t’i përfunduar projektet shqiptare që janë nisur me vite

Screenshot_20240523-132104~2

U përpoqën, por nuk arritën – S’ka takim Siljanovska-Radev në Vatikan

bilall kasami stadium

Stadiumi i Tetovës përplas Qeverinë me Komunën

oliver spasovski

Spaskovski: Sjellja e partnerit të koalicionit, BDI-së, ka ndikuar në rezultatin e keq zgjedhor të LSDM-së

srebrenica

Asambleja e Përgjithshme e OKB kaloi rezolutën që njeh gjenocidin e Serbisë në Srebrenicën e Bosnjës

deputet 2024

Kush është forca e dytë politike, LSDM apo Fronti Europian?

ziadin sela

Kujt i takon legjitimiteti pas rivotimit? Sela: Edhe fituesi në kampusin shqiptar duhet të marrë mandat

arber ademi

Si e humbi Fronti një deputet në Llërcë? Ademi: Nuk i pranojmë rezultatet! Ibrahimi: Ankesat të dërgohen në KSHZ

moti shiu

Gjatë fundjavës mot me shi të rrëmbyeshëm

INFO

NA NDIQ