Banka për Zhvillim e Maqedonisë, aty ku rroga shkon mesatarisht 1.000 euro dhe ku targetojnë partitë politike?

Picture of ina-online
ina-online

17/06/2024

Mesatarisht, 59.000 denarë, ose 965 euro në muaj paga neto kanë marrë 58 punëtorë të Bankës Zhvillimore të Maqedonisë së Veriut. Kjo bankë është kreditor shtetëror që nuk punon me depozita, por ndërmjetëson që bizneset të përfitojnë kredi apo të financohen nga fondet që vijnë kryesisht nga bankat e huaja nga Evropa.

Edhe pse në fillim numri i të punësuarve ishte 44, në dy vite, pra deri në fund të vitit 2023, u rrit në 58, me gjashtë punëtorë të sapo punësuar gjatë vitit të kaluar dhe asnjë të larguar, përcjell Faktor, transmeton INA.

Kostoja e pagave dhe kontributeve të detyrueshme u rrit në një vit nga 780 mijë euro në 1.023 milionë euro. Këtë e tregojnë raportet vjetore dhe audituese të publikuara të Bankës Popullore për vitin 2023.

Kire Naumov, kryeshefi ekzekutiv i bankës, dhe zëvendësi i tij Faruk Ismaili, si anëtarë të Bordit Drejtues, kanë shpërndarë në një llogari të posaçme gjatë gjithë vitit jo më pak se 105 mijë euro për pagë bruto, shtesa në paga, bonus, sigurime dhe shpenzime të tjera për menaxherët.

Gjithsej janë paguar 417 mijë euro për të gjithë anëtarët e bordeve të ndryshme që Banka për Zhvillim ka si shoqëri aksionare, përfshirë Naumovin dhe Ismailin, si persona që nuk trajtohen si punonjës. Kjo pagesë në një vit u rrit me 75 mijë euro të pabesueshme.

Gjatë vitit 2023, Banka Zhvillimore ka pasur kredi aktive në vlerë prej 280 milionë euro, dhe fitimi ka qenë 1.5 milionë euro.

Banka ofron edhe garanci për bizneset dhe sigurimin e kredive dhe gjatë krizës u autorizua nga qeveria të jepte kredi për projekte nga vetëpunësimi, energjia e qëndrueshme, subvencionimi i interesave të kredive të dhëna nga bankat tregtare për kompanitë që riinvestonin fitimet, etj. Pjesa më e madhe e parave të investuara nga Banka për Zhvillim vijnë nga Banka Evropiane e Investimeve, dhe një pjesë më e vogël janë të brendshme./Faktor.mk

TË FUNDIT
1 orë
LSM: Shpenzimet për një familje në Maqedoni për muajin korrik, 60.570 denarë
1 orë
Taravari: BDI kishte 22 vite për të implementuar idetë
2 orë
Ulen çmimet e derivateve të naftës
6 orë
Qeveria VMRO dhe VLEN parasheh masa të reja për rritjen e natalitetit
6 orë
Hotelet në Sarandë dhe Ksamil ulin çmimet, nisin fushata në rrjete sociale

ME TE LEXUARA

1 orë
LSM: Shpenzimet për një familje në Maqedoni për muajin korrik, 60.570 denarë
2 ditë
Vrasje e trefishtë në Memaliaj në Shqipëri
15 orë
CNN zbulon prapaskenat, ja kur e mori Joe Biden vendimin përfundimtar për t’u tërhequr nga gara për President
1 ditë
Qytetarët ankohen për produkte të prishura dhe me afat të skaduar!
8 orë
Këmbimi valutor/ Çfarë po ndodh sot me monedhat e huaja? Me sa po blihen dhe shiten dollari dhe euro
1 ditë
MPB me apel: Kujdes nga mashtruesit që ju lajmërojnë në telefon dhe luajnë rolin e policëve

LEXO MË SHUMË

fature-market

LSM: Shpenzimet për një familje në Maqedoni për muajin korrik, 60.570 denarë

arben taravari

Taravari: BDI kishte 22 vite për të implementuar idetë

derivate nafta dizeli benzin

Ulen çmimet e derivateve të naftës

sleep-gjumi-baby

Qeveria VMRO dhe VLEN parasheh masa të reja për rritjen e natalitetit

Saranda

Hotelet në Sarandë dhe Ksamil ulin çmimet, nisin fushata në rrjete sociale

liqeni i ujmanit

Sulmi në Liqenin e Ujmanit, policia identifikon një të dyshuar

Tabanoc kufi

LIVE/Kjo është gjendja në pikat kufitare, pritje dhe kolona

vullnet poshka biden

Demokratët të ndarë për kandidatin për president pas largimit të Biden, kush do t’i prijë garës?!

Aeroporti_Shkupit-750x430-1

Maqedonia e Veriut do të rris numrin e fluturimeve me çmime të ulta

INFO

NA NDIQ