Banka Popullore: KE konfirmoi se sistemi bankar është i qëndrueshëm

Picture of INA
INA

10/11/2023

Në Raportin e fundit për progresin e vendit, Komisioni Evropian edhe një herë theksoi se përputhshmëria e politikës monetare me rregulloret, standardet dhe praktikat evropiane është ende në nivel të avancuar, njoftojnë nga Banka Popullore.

Njëkohësisht, theksohet se përcaktimi i politikës monetare në periudhën e kaluar është i përshtatshëm, pra është plotësisht në përputhje me bazat ekonomike dhe është shtrënguar në përputhje me rritjen e inflacionit.

“Raporti tregon se inflacioni i lartë vjen si pasojë e goditjes globale të çmimeve të ushqimeve dhe energjisë elektrike, e cila, nga ana tjetër, u transmetua në çmimet e tjera. Theksohet se banka qendrore u përgjigj në përputhje me rrethanat duke shtrënguar politikën monetare nëpërmjet rritjes së normës bazë të interesit, por edhe ndryshimeve në rezervën e detyrueshme, të cilat kontribuan në uljen graduale të inflacionit.

Vërehet edhe efektiviteti i masave të Bankës Popullore për nxitjen e kursimeve në monedhën vendase (denarizimi), të cilat kontribuan në ruajtjen e stabilitetit të kursit të këmbimit”, njoftojnë nga Banka Popullore.

Për sa i përket sistemit bankar, theksojnë nga atje, raporti konstaton se ai është rezistues, i qëndrueshëm dhe i besueshëm edhe gjatë krizave të fundit.

TË FUNDIT
5 orë
Ariu mbyti dhe i ngrëni disa dele në Raven të Gostivarit
5 orë
“Mendimi i lirë nuk bie ndesh me Kushtetutën”, Presidentja e RMV mbron emrin “Maqedoni” para ministrit grek: Kam të drejtë të shprehem
7 orë
Lëvizja BESA vendosi për ministrat dhe zvministrin
8 orë
Gashi takohet me presidenten e Kosovës Vjosa Osmani
9 orë
Tetovë, mosmarrëveshje mes myftineve për kurbanet

ME TE LEXUARA

20 orë
Mos-deklarimi i pronës, Antikorrupsioni ndërpret mbi 20 procedura të zyrtarëve
15 orë
Ndalohet një shtetas turk në “Deve Bair”, kapet me dokumente të falsifikuara
9 orë
Ligji për Vetqeverisjen Lokale/ Fronti Evropian dhe LSDM-ja nuk mbështesin ndryshimet e ligjit!
20 orë
Blerësi më i madh i gazit të Gazprom në BE, anulon kontratën me Rusinë
15 orë
MASH: Është përgatitur ditari i ri elektronik, do të përdoret pasi të kalojë fazën e testimit
9 orë
Tetovë, mosmarrëveshje mes myftineve për kurbanet
19 orë
Sot dhe nesër regjim i posaçëm komunikacioni në qendër të Shkupit
15 orë
“Kjo është pafytyrësi” – Qytetarët të revoltuar me regjimin e posaçëm të komunikacionit në Shkup
8 orë
Gashi takohet me presidenten e Kosovës Vjosa Osmani

LEXO MË SHUMË

ariu

Ariu mbyti dhe i ngrëni disa dele në Raven të Gostivarit

IMG_2967

“Mendimi i lirë nuk bie ndesh me Kushtetutën”, Presidentja e RMV mbron emrin “Maqedoni” para ministrit grek: Kam të drejtë të shprehem

IMG_2962

Lëvizja BESA vendosi për ministrat dhe zvministrin

IMG_2961

Gashi takohet me presidenten e Kosovës Vjosa Osmani

kurban dashi

Tetovë, mosmarrëveshje mes myftineve për kurbanet

kuvendi parlamenti

Ligji për Vetqeverisjen Lokale/ Fronti Evropian dhe LSDM-ja nuk mbështesin ndryshimet e ligjit!

partite kosove

Anketa e NDI në Kosovë: VV prinë, por ja si radhiten partitë e tjera

uns struge jeton shaqiri merko

Jeton Shaqiri tregon se çka ka nënshktuar për Universitetin Ndërkombëtar të Strugës

server

Server: Nuk zbutet Vuçiqi që ka pasur mentor Millosheviçin/ Ja pse përmend “Serbinë e madhe”

INFO

NA NDIQ