Banka Popullore: Sistemi bankar në RMV është i shëndoshë dhe stabil

Picture of INA
INA

03/07/2023

Sektori bankar është stabil dhe në mënyrë adekuate përballet me sfidat rrjedhëse, me ç’rast ambienti edhe më tej është i paqartë si rezultat i faktorëve global dhe i shoqëruar me norma të inflacionit akoma të larta, edhe pse të ulura, dhe ashpërsim të kushteve financiare, vlerësoi Këshilli i Bankës popullore në mbledhjen në të cilën u shqyrtua dhe miratua Raporti për rreziqet në sektorin bankar për tremujorin e parë të vitit 2023.

Përfundimisht me fundin e tremujorit të parë të këtij viti, depozitet nga amvisëritë dhe sektori koorporativ në baza vjetore shënoi rritje të përshpejtuar, përderisa rritja e kredive ishte më e vogël. Në kushte të besimit të ruajtur në sistemin bankar, dpeozitet shënuan rritje të përshpejtuar vjetore deri në nivelin prej 7,8%, ndërkaq posaçërisht karakteristike janë zhvendosjet e volitshme tek depozitet afatgjata, të cilat pas një periudhe më të gjatë të uljes, në tremujorin e parë shënuan rritje në baza vjetore. Gjatë ashpërsimit të caktuar të kushteve financiare, rritja vjetore e kreditimit u ngadalësua dhe paraqiste 6,4%.
Aftësia pagesore e sistemit bankar shënon përmirësim. Norma e përshtatshmërisë së kapitalit shënoi rritje tremujore për 0,3 pikë procentuale, duke e arritur nivelin më të lartë në 16 vitet e fundit, prej 18%. Aftësia më e mirë e pagesës më së shumti është rezultat i riinvestimit të përfitimeve nga viti i kaluar. Pothuajse një e treta e mjeteve të veta të sistemit bankar i përkasin shtresave mbrojtëse të kapitalit apo janë “të lira” mbi nivelin e nevojshëm minimal, të cilat bankat mund t’i shfrytëzojnë për përballje me sfidat e ndryshme gjatë lëvizjeve në rënie të cikleve ekonomike dhe në kushte të krizës. Përfitimi i sistemit vendor bankar u rrit, përderisa periudha e rritjes më të fuqishme të të ardhurave të bankave shfrytëzohet për përforcim të kapacitetit për përballje me humbje të mundshme të ardhshme kreditore.

TË FUNDIT
57 minuta
“Tym i bardhë për ‘Zgjedhoren’”, marrëveshja PS-PD: Ja si do zgjidhen deputetët
59 minuta
Ndryshime edhe në Bordin e FIZhT-së! Asnjë shqiptar!
1 orë
Sevim Hoxha, profesoreshë e gjuhës angleze, njëherit edhe këshilltare në Komunën e Çairit i bashkëngjitet Lëvizjes BESA
2 orë
Aleanca e Selës: Po luftohen disa kumarxhinj për t’i krijuar terren “kumarxhinjve të pushtetit”
2 orë
Nikolloski: Kërkojmë që paratë për hekurudhën drejt Bullgarisë të ridedikohen për hekurudhë të shpejtë në Korridorin 10

ME TE LEXUARA

1 ditë
VLEN: Kandidatët për zv.ministra përfaqësojnë dinjitet dhe profesionalizëm
23 orë
Mexhiti: Norvegjia do të vazhdojë t’i financojë projektet strategjike të vendin tonë (FOTO)
1 ditë
Lëvizja Demokratike emëron dy profesorë universitarë për zëvendësministra
9 orë
Shkrimi nga Sarajeva që shkaktoi reagime në Kosovë, përmendi dy portalet kosovare se marrin para nga Serbi
1 ditë
Kush do të financojë stadiumin e Tetovës? Kasami shpreson në ndihmën e Qeverisë

LEXO MË SHUMË

komisioni-1

“Tym i bardhë për ‘Zgjedhoren’”, marrëveshja PS-PD: Ja si do zgjidhen deputetët

IMG_1564-scaled

Ndryshime edhe në Bordin e FIZhT-së! Asnjë shqiptar!

sevim hoxha

Sevim Hoxha, profesoreshë e gjuhës angleze, njëherit edhe këshilltare në Komunën e Çairit i bashkëngjitet Lëvizjes BESA

ASH

Aleanca e Selës: Po luftohen disa kumarxhinj për t’i krijuar terren “kumarxhinjve të pushtetit”

452382115_1050157969799362_925654468935515164_n

Nikolloski: Kërkojmë që paratë për hekurudhën drejt Bullgarisë të ridedikohen për hekurudhë të shpejtë në Korridorin 10

burg

Shkarkohet drejtori i Burgut të Shutkës!

qeveria e maqedonise

Qeveria emëroi disa drejtorë

IMG_0040

Iseni: Do të punoj me përkushtim për sigurinë dhe mirëqenien e qytetarëve

Ixhet-Lutfiu-

Sonte në Tetovë “Diaspora në objektivin e Ixhet Lutfiut”, filmi dokumentar që dëshmon për rolin shqiptarëve në Danimarkë

INFO

NA NDIQ