Banorët e Kosovës më jetëgjatët në Ballkan, ja si qëndrojnë të tjerët

Picture of ina-online
ina-online

09/06/2024

Banorët e Kosovës janë më jetëgjatët në Ballkanin Perëndimor, me një mesatare prej 80 vitesh, sipas raportit të Bankës Botërore për jetëgjatësinë e popullsisë së botës, përcjell INA.

Popullsia në Kosovë jeton katër deri në pesë vjet më shumë se banorët e vendeve të tjera të Ballkanit Perëndimor.

Jetëgjatësia në Shqipëri është 77 vjet, në Mal të Zi 76, në Bosnje-Hercegovinë dhe Serbi 75 dhe në Maqedoni 74 vjet. (INA)

TË FUNDIT
11 minuta
Taravari mori detyrën e re, nga sot drejton ministrinë e Shëndetësisë
2 orë
Xhaferi ia dorëzoi mandatin Mickoskit
4 orë
Kush është Hristijan Mickoski, kryeministri i ri i Maqedonisë së Veriut
4 orë
Pas Deçanit, Begaj do të shpallet qytetar nderi edhe në Drenas
4 orë
Parlamenti spanjoll nesër debaton propozimin për njohjen e Kosovës

ME TE LEXUARA

5 orë
Çfarë pritet prej debatit presidencial Biden-Trump?
22 orë
Gjenerali shqiptaro-amerikan paralajmëron fuqishëm Vuçiqin: Ja çka do të ndodhë, nëse përdorni forcën kundër Kosovës (FOTO)
5 orë
Përballja me Spanjën “jetë a vdekje” për Shqipërinë
22 orë
UEFA ndëshkon sërish Shqipërinë, dënim i rëndë
4 orë
Parlamenti spanjoll nesër debaton propozimin për njohjen e Kosovës
22 orë
Gjenerali Clark: LDK-ja ishte arsyeja e suksesit të intervenimit të NATO-s në Kosovë
4 orë
Pas Deçanit, Begaj do të shpallet qytetar nderi edhe në Drenas
15 orë
Zvicra i shënon gjermanëve, mbyllet pjesa e parë

LEXO MË SHUMË

taravari ilir

Taravari mori detyrën e re, nga sot drejton ministrinë e Shëndetësisë

xhaferi mickovski]

Xhaferi ia dorëzoi mandatin Mickoskit

Mickoski

Kush është Hristijan Mickoski, kryeministri i ri i Maqedonisë së Veriut

bajram begaj

Pas Deçanit, Begaj do të shpallet qytetar nderi edhe në Drenas

spanja kosova

Parlamenti spanjoll nesër debaton propozimin për njohjen e Kosovës

kombetarja

Përballja me Spanjën “jetë a vdekje” për Shqipërinë

biden-trump

Çfarë pritet prej debatit presidencial Biden-Trump?

Maqedonia-Shqiperie-BE-EU-Bruksel-Bashkimi

Ministrat e BE-së takohen sot në Luksemburg me kryediplomatët e gjashtëshes ballkanike

Qeveria E RMV

Votohet Qeveria e re e Maqedonisë së Veriut

INFO

NA NDIQ