Banorët e Likovës fillojnë me paraqitjen e dëmeve bujqësore pas reshjeve të djeshme

Picture of INA
INA

22/05/2024

Komisioni për vlerësimin e dëmeve nga Komuna e Likovës tashmë është në terren mes popullatës, e cila dje ka pësuar dëme nga reshjet intensive të shiut dhe breshërit që ka përfshirë rajonin verilindor të vendit, thanë sot për AIM nga komuna e Likovës.

“Komuna e Likovës është përfshirë nga breshëri dhe shiu intensiv. Mund të themi se janë prekur të gjitha vendbanimet duke filluar nga Llojane deri në Nikushtak. Qytetarët tashmë kanë nisur denoncimin e dëmeve. Nga kultura bujqësore dëmtime ka në plantacione me qepë, perime, patate, misër, elb…”, thonë nga komuna e Kumanovës.

Sipas bashkisë, deri më tani nuk raportohet për dëme në infrastrukturë tjetër dhe rrëshqitje dherash në rrugë.

Më herët, banorët e fshatrave të Likovës kanë thënë për AIM se ka dëme në plantacione, të mbjella dhe shtëpi, janë dëmtuar panelet diellore dhe veturat.

TË FUNDIT
1 orë
Mexhiti: Asnjë Ivan Stoilkoviç nuk mundet kurrë që t’i ndryshojë faktet e kryera!
1 orë
Sali: për shqiptarët ky rotacion politik nënkupton edhe rotacion në jetën e tyre reale, sepse më 2024 po përfundojnë vitet e letargjisë
2 orë
Ageler kundër ankesave të Frontit Evropian: Nuk ka detyrim ligjor që BDI të jetë në qeveri
2 orë
Taravari: Kalojmë në veprim, këto janë synimet tona, integrimet evropiane, heqja e 20% …
2 orë
Durmishi: Po nisim një proces të ri të rimëkëmbjes ekonomike

ME TE LEXUARA

1 ditë
Bekteshi: Pre që qeveria e re ta revidojë vendimin në mënyrë që të mos ketë rritje të çmimit të energjisë elektrike
21 orë
Bekteshi: Pres që nga 1 janari çmimi i energjisë elektrike të jetë më i lirë
1 ditë
Fillon sot regjistrimi elektronik i nxënësve në shkollat e mesme
2 orë
Taravari: Kalojmë në veprim, këto janë synimet tona, integrimet evropiane, heqja e 20% …
23 orë
Kujdes! Nesër dhe pasnesër do të bllokohen disa rrugë në Shkup – që çojnë te varrezat e Butelit
5 orë
Ky është parashikimi i motit për sot
1 ditë
Ndërron jetë një ushtar profesionist 25-vjeçar në poligonin “Krivolak”
2 orë
Ageler kundër ankesave të Frontit Evropian: Nuk ka detyrim ligjor që BDI të jetë në qeveri

LEXO MË SHUMË

Foto

Mexhiti: Asnjë Ivan Stoilkoviç nuk mundet kurrë që t’i ndryshojë faktet e kryera!

shefii 2 (1)

Sali: për shqiptarët ky rotacion politik nënkupton edhe rotacion në jetën e tyre reale, sepse më 2024 po përfundojnë vitet e letargjisë

Angela Ageler

Ageler kundër ankesave të Frontit Evropian: Nuk ka detyrim ligjor që BDI të jetë në qeveri

FB_IMG_1718965756133

Taravari: Kalojmë në veprim, këto janë synimet tona, integrimet evropiane, heqja e 20% …

4a80d4fb-369e-4972-951f-6704aa84eccf

Durmishi: Po nisim një proces të ri të rimëkëmbjes ekonomike

IMG_3408

Arben Fetai: Këto janë prioritetet dhe katër shtyllat e VLEN në Qeverinë e re

kasami

Kasami: Decentralizimi i plotë lokal, prioritet i qeverisjes tonë

Foto

Mexhiti: Balancuesi do të zëvendësohet me ligj për përfaqësim të drejtë

policia-maqedonise-598x330

Në një fermë në Gostivar janë vjedhur lopë dhe qengja

INFO

NA NDIQ