Banorët e Shipkovicës të frikësuar nga reshjet e fundit (Video)

Picture of INA
INA

28/06/2024

Çdo herë që fillojnë reshjet banorët e Shipkovicës ndjehen të rrezikuar dhe lutën të mos përsëriten fatkeqësi si ajo e vitit 2015.

Ata apelojnë që shteti të tregojë më tepër kujdes për këtë zonë dhe të investojë më shumë në infrastrukturë për të mos lejuar që mungesa e investimeve të bëhet shkak për tragjedi.

Sipas ekspertëve, por edhe banorëve të Shipkovicës, ndër shkaqet kryesore për atë që ndodhi në vitin 2015 ishte vërshimi i përroit që kalon nëpër fshat.

Menjëherë pas përmbytjeve filloi një projekt për rregullimin e këtij përroi me gjatësi prej 3,6 km, por nëntë vite më vonë, banorët thonë se punët nuk kanë shkuar si duhet.

Nga përmbytjet që ndodhen në verën e vitit 2015 në Shipkovicë të Tetovës, jetën e humbën katër persona, disa të tjerë u lënduan, ndërsa fshati pësoi dëme të mëdha.

 

TË FUNDIT
2 orë
Ndryshime edhe në Bordin e FIZhT-së! Asnjë shqiptar!
2 orë
Sevim Hoxha, këshilltare në Komunën e Çairit i bashkëngjitet Lëvizjes BESA (FOTO)
3 orë
Aleanca e Selës: Po luftohen disa kumarxhinj për t’i krijuar terren “kumarxhinjve të pushtetit”
3 orë
Nikolloski: Kërkojmë që paratë për hekurudhën drejt Bullgarisë të ridedikohen për hekurudhë të shpejtë në Korridorin 10
3 orë
Shkarkohet drejtori i Burgut të Shutkës!

ME TE LEXUARA

1 ditë
Aksion nga Dogana e Maqedonisë: Sekuestrohen fustane, motoçikleta e cigare
1 ditë
Komunikacion i dendur në pikat kufitare “Bogorodicë” dhe “Tabanoc”
23 orë
Një 19 vjeçar nga Shkupi ndërroi jetë nga një goditje elektrike
1 ditë
Tetovë, xhipi me targa zvicerane i'a mori jetën 67 vjeçarit me bicikletë dhe iku nga vendi i ngjarjes
8 orë
BDI: Ahmeti njoftoi ambasadoren norvegjeze për angazhimin e Poll Villiams në përpilimin e platformës së legjitimitetit
1 ditë
“Pyete babin tënd! S’mund të flisni për dinjitet kombëtar”/Përplasje e ashpër mes Zejdit dhe Shaqirit në Kuvend
1 ditë
Taravari: BDI kurrë më s’do t’i fitojë zgjedhjet
20 orë
9 vjet pa komandant Shqiponjën, e përkujtojnë familjarë e bashkëluftëtarë

LEXO MË SHUMË

IMG_1564-scaled

Ndryshime edhe në Bordin e FIZhT-së! Asnjë shqiptar!

levizja besa

Sevim Hoxha, këshilltare në Komunën e Çairit i bashkëngjitet Lëvizjes BESA (FOTO)

ASH

Aleanca e Selës: Po luftohen disa kumarxhinj për t’i krijuar terren “kumarxhinjve të pushtetit”

452382115_1050157969799362_925654468935515164_n

Nikolloski: Kërkojmë që paratë për hekurudhën drejt Bullgarisë të ridedikohen për hekurudhë të shpejtë në Korridorin 10

burg

Shkarkohet drejtori i Burgut të Shutkës!

qeveria e maqedonise

Qeveria emëroi disa drejtorë

IMG_0040

Iseni: Do të punoj me përkushtim për sigurinë dhe mirëqenien e qytetarëve

Ixhet-Lutfiu-

Sonte në Tetovë “Diaspora në objektivin e Ixhet Lutfiut”, filmi dokumentar që dëshmon për rolin shqiptarëve në Danimarkë

IMG_0037

Sedat Sulejmani pranoi detyrë si Zv/ministër i Kulturës dhe Turizmit

INFO

NA NDIQ