Banorët e Sllupçanit ankohen nga EVN-ja, kompania denoncon vjedhje deri në 80%

Picture of INA
INA

06/07/2023

Një ditë pas situatës së tensionuar në Sllupçan të komunës së Likovës, kur një grup banorësh bllokuan rrugët për të penguar ekipet e EVN-së për nxjerrjen e orëmatësve jashtë shtëpive të tyre, ministri i Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi ka paralajmëruar se është zgjidhur problemi.

Sipas Bekteshit të gjithë qytetarët duhet të paguajnë faturat e energjisë elektrike.

“Nëse është nevoja të ndihmojmë si ministri sigurisht se do të kyçemi, jo vetëm për rastin konkret por çdo kund në Maqedoni. Ne jemi këtu tu dalim në ndihmë nëse kërkojnë ndihmën tonë. Mirëpo, kur bëhet fjalë për pagesën e energjisë, çdo banor që furnizohet me energji elektrike e ka për detyrë ta kryej këtë sikurse EVN që ka për detyrë të përmirësojë rrjetin për të gjitha vendbanimet dhe të kenë kushte të barabarta”, deklaroi Kreshnik Bekteshi, ministër i Ekonomisë.

Përfaqësuesi i fshatit thotë se askush nuk është kundër ligjit, por para se të merren vendime duhen bisedime.

“I bëj apel EVN-së që mos ta sheh si qytetarë të rendit të dytë, nuk jemi kundër ligjit, jemi për bisedime. Protesta e mbrëmshme ka qenë thjesht një revoltë, nuk kemi bë asnjë dëm, e kemi shpreh pakënaqësinë tonë me atë qysh po na trajton EVN-ja”, deklaroi Zekirija Shahini, përfaqësues I fshatit.

Por ndryshe thonë nga EVN. Sipas kësaj kompanie nga përpjekja e disa banorëve për të rikthyer vet furnizimin me energji elektrike është shkaktuar një defekt i madh që ka lënë pa rrymë edhe fshatra të tjerë. Sipas EVN-së fshatrat Orizarë, Vaksincë dhe Llojan sot po përballen me avari për shkak të veprimit të banorëve të fshatit Sllupçan.

“Në orët e vona të ditës së djeshme, banorët nga Sllupçani në mënyrë të dhunshme dhe të paligjshme hapën një objekt të madh energjetik të Elektrodistribucionit në përpjekje për të rikthyer vetë furnizimin me energji elektrike në fshat. Pas një tentative të tillë për lidhje të paligjshme arbitrare, është shkaktuar një defekt i madh, i cili ka lënë pa energji elektrike edhe fshatrat fqinje. Manipulime të tilla nga joprofesionistë janë jashtëzakonisht të pasigurta dhe mund të kenë një fund shumë tragjik me pasoja fatale”, thuhet në njoftimin e EVN-së.

Sot në Sllupçan situata ishte e qetë, banorët po kryenin aktivitetet e përditshme. Një pjesë e tyre ankoheshin për dëmet nga mungesa e rrymës.

“Çka ka në frigorifer të gjitha u prishën, ajo ma keq se për ujë e mbush një kovë dhe kalon, ama ajo që po prishen shumë keq”.

“Sa ju kanë ardhur faturat? 12 mijë, 10 mijë. Çka harxhoni për ato 12 mijë denarë? Asgjë, një frigorifer, frizë dhe hidroforin, kurgjë tjetër, ngrohemi me dru”.

“Të gjitha gjërat që i kemi brenda do të na prishen. Nëse nuk e lëshojnë brenda ditës katastrofë janë punët. Nuk paguajnë po nuk kanë njerëzit me çka të paguajnë, gjysma e fshatit janë të papunë këtu”.

Sipas kompanisë EVN, vjedhja e energjisë elektrike në fshatin Sllupçan të Likovës është 80%, dhe arkëtimi është vetëm 20%. /Alsat.mk

TË FUNDIT
4 minuta
“Tym i bardhë për ‘Zgjedhoren’”, marrëveshja PS-PD: Ja si do zgjidhen deputetët
6 minuta
Ndryshime edhe në Bordin e FIZhT-së! Asnjë shqiptar!
8 minuta
Sevim Hoxha, profesoreshë e gjuhës angleze, njëherit edhe këshilltare në Komunën e Çairit i bashkëngjitet Lëvizjes BESA
53 minuta
Aleanca e Selës: Po luftohen disa kumarxhinj për t’i krijuar terren “kumarxhinjve të pushtetit”
59 minuta
Nikolloski: Kërkojmë që paratë për hekurudhën drejt Bullgarisë të ridedikohen për hekurudhë të shpejtë në Korridorin 10

ME TE LEXUARA

1 ditë
Tetovë, xhipi me targa zvicerane i'a mori jetën 67 vjeçarit me bicikletë dhe iku nga vendi i ngjarjes
8 orë
Kurti: Mos ta heroizojmë Faton Hajrizin, patriot në Republikën e Kosovës është Afrim Bunjaku
1 ditë
“Pyete babin tënd! S’mund të flisni për dinjitet kombëtar”/Përplasje e ashpër mes Zejdit dhe Shaqirit në Kuvend
8 minuta
Sevim Hoxha, profesoreshë e gjuhës angleze, njëherit edhe këshilltare në Komunën e Çairit i bashkëngjitet Lëvizjes BESA
1 ditë
Në Klinikën e Onkologjisë në Shkup është vendosur puna me dy turne në spitalin ditor
18 orë
9 vjet pa komandant Shqiponjën, e përkujtojnë familjarë e bashkëluftëtarë
1 ditë
Dauti: S’do lejojmë që për fatin e shqiptarëve të vendosin maqedonasit!
7 orë
Ulen çmimet në Vlorë, hotelet raportojnë 80% të rezervimeve
1 ditë
Qeveria u kompletua, Kuvendi zgjodhi zëvendësministrat

LEXO MË SHUMË

komisioni-1

“Tym i bardhë për ‘Zgjedhoren’”, marrëveshja PS-PD: Ja si do zgjidhen deputetët

IMG_1564-scaled

Ndryshime edhe në Bordin e FIZhT-së! Asnjë shqiptar!

sevim hoxha

Sevim Hoxha, profesoreshë e gjuhës angleze, njëherit edhe këshilltare në Komunën e Çairit i bashkëngjitet Lëvizjes BESA

ASH

Aleanca e Selës: Po luftohen disa kumarxhinj për t’i krijuar terren “kumarxhinjve të pushtetit”

452382115_1050157969799362_925654468935515164_n

Nikolloski: Kërkojmë që paratë për hekurudhën drejt Bullgarisë të ridedikohen për hekurudhë të shpejtë në Korridorin 10

burg

Shkarkohet drejtori i Burgut të Shutkës!

qeveria e maqedonise

Qeveria emëroi disa drejtorë

IMG_0040

Iseni: Do të punoj me përkushtim për sigurinë dhe mirëqenien e qytetarëve

Ixhet-Lutfiu-

Sonte në Tetovë “Diaspora në objektivin e Ixhet Lutfiut”, filmi dokumentar që dëshmon për rolin shqiptarëve në Danimarkë

INFO

NA NDIQ