Barcelona fiton në Porto, por humb Lewandowskin…

INA
INA

05/10/2023

Ishte padyshim ndeshja më delikate për të negociuar në fazën e grupeve të Champions League, por Barcelona siguroi gjërat thelbësore, duke fituar në stadiumin e zhurmshëm “Porto Dragon”, falë qëndrueshmërisë së saj në mbrojtje (1-0).

Ndërsa dalja i dëmtuar e Robert Lewandowskit pas gjysmë ore në lojë, viktimë e një goditjeje të fortë nga Carmo, paralajmëroi një mbrëmje të vështirë, ndërkohë që zëvendësuesi i polakut, Ferran Torres, e qetësoi shpejt kampin e tij. I gjendur në thellësi nga Ilkay Gündogan, pas një pasimi të dështuar nga Romario Bario, “të stilit Thomason”, Torres fitoi ballë për ballë me Diogo Costa për të hapur rezultatin (45’+1).

E fortë në mbrojtje, Barcelona i rezistoi sulmeve të Portos, veçanërisht falë portierit të saj Marc-André ter Stegen (17’, 38’, 65’, 71’), por mbi të gjitha mund të falënderojë mbrojtësin e saj francez Jules Koundé. Ai duke e ngritur nivelin e lojës së tij duke u bërë thuajse i pakalueshëm.

Porto mendoi se kishte fituar një penallti, përpara se VAR ta anulonte rastin për një top me dorë (80’), ndërkohë që Mehdi Taremi shënoi me një rikthim akrobatik, në fund të ndeshjes, gol që u refuzua për pozicion jashtë loje (83’).

Edhe pse përfundoi numerikisht inferiore pas përjashtimit të Gavi (90’+3), Barcelona pati një sukses të dytë radhazi në Champions League, pa pësuar gol dhe mbetet ende e pamposhtur këtë sezon. Me gjashtë pike, “blaugranët” kryesojnë grupin ‘H’, përpara Porto (3) dhe Shakhtar (3), me Antwerp mbyll renditjen pa pikë.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Armando Broja

Fulham futet në garë për Armando Brojën, por te Chelsea janë të vendosur ta mbajnë shqiptarin

xavi

Xavi i lumtur me kualifikimin e Barcelonës në fazën tjetër të Ligës së Kampionëve

erzen zyberaj

“Dua të garoj për Shqipërinë, i pakënaqur nga Kosova”-sportisti që vrapoi 28 orë

Sylvinjo silvinjo

“Në Moldavi shpërtheva”, Sylvinho: Dua të dërgoj Shqipërinë në Botëror, më uroi dhe Mançini

haland

Haland s’ka të ndalur, vendos tjetër rekord në Ligën e Kampionëve

Bundesliga

Zi në futbollin gjerman/ Vdiq në moshën 26-vjeçare lojtari që konsiderohej si një talent i madh

manchester united

Ndeshjet e sotme në Champions League/ Manchester United luan shansin e fundit për kualifikim

milan

I fundit në grup, skenari i vetëm i Milanit për t’u kualifikuar

dortmund

Dortmundi siguron kualifikimin, Milani në “dorë” të fatit

INFO

NA NDIQ