Barcelona, minus 200 milionë për pagat sezonin e ardhshëm

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

21/02/2023

Barcelona duhet t’i bëjë mirë llogaritë, -200 milionë për pagat sezonin e ardhshëm

Liga Spanjolle e Futbollit ka përditësuar kufijtë e pagave për për çdo klub, me nivelin e grupit të parë që u ul nga 3.052 miliardë euro në 3.022 miliardë.

Ndryshimet, në raport me vlerat e muajit shtator, justifikohen kryesisht me dështimin e klubeve spanjolle në fazën e grupeve të Champions League dhe për rrjedhojë uljen e të ardhurave të pritshme.

Vetëm Reali i Madrid ka mundur të kualifikohet në fazën e 1/8-ave, kurse Barcelona dhe Sevilla përfunduan në Europa League dhe Atl. Madridi shkoi në shtëpi.

Për këtë arsye, “Los Colchoneros” e ndiejnë më shumë uljen e tavanit të pagave, pasi nga 341 milionë në vit zbresin në 315 milionë.

Barcelona (tani e ka tavanin 648 milionë) dhe Sevilla (191) mund të shpenzojnë 8 milionë më pak se parashikimi shtatorin e ardhshëm.

Real i Madridit është klubi që mund të shpenzojë më shumë, plot 683 milionë euro për pagat.

Barcelona, ​​megjithatë, është në një situatë dramatike: këtë vit e rriti artificialisht nivelin e pagave falë rritjes së parashikimeve sa u përket të ardhurave.

Sezonin e ardhshëm, sipas Ligës, duhet ta ulë me plot 200 milionë euro nivelin e shpenzimeve për paga për të mos dështuar.

TË FUNDIT
9 orë
Lëndimet, Turqia humb lojtarin e katërt në “EURO 2024”?!
12 orë
“Do të ishte qesharake”, Kroos: Nëse nuk e mendoja suksesin, nuk do të isha kthyer
12 orë
Gennaro Gattuso del sërish në skenë, do të ulet në stolin e Hajduk Splitit
12 orë
Mediat italiane analizojnë Shqipërinë, ja si e vlerësojnë ato ekipin e Sylvinhos!
12 orë
Thiago Motta zyrtarizohet si trajneri i Juventus

ME TE LEXUARA

12 orë
Thiago Motta zyrtarizohet si trajneri i Juventus
12 orë
Mediat italiane analizojnë Shqipërinë, ja si e vlerësojnë ato ekipin e Sylvinhos!
12 orë
Gennaro Gattuso del sërish në skenë, do të ulet në stolin e Hajduk Splitit
12 orë
“Do të ishte qesharake”, Kroos: Nëse nuk e mendoja suksesin, nuk do të isha kthyer
1 ditë
Kombëtarja “top”, asnjë kuqezi s’ka lëndime
9 orë
Lëndimet, Turqia humb lojtarin e katërt në “EURO 2024”?!
1 ditë
Guardiola: Këto janë shtetet favorite në EURO 2024
1 ditë
EURO 2024: Disa fakte për Kampionatin Evropian në Gjermani

LEXO MË SHUMË

kombetarja turke turqia

Lëndimet, Turqia humb lojtarin e katërt në “EURO 2024”?!

toni kroos kros

“Do të ishte qesharake”, Kroos: Nëse nuk e mendoja suksesin, nuk do të isha kthyer

Gennaro Gattuso

Gennaro Gattuso del sërish në skenë, do të ulet në stolin e Hajduk Splitit

kombetarja-kuq-e-zi

Mediat italiane analizojnë Shqipërinë, ja si e vlerësojnë ato ekipin e Sylvinhos!

Thiago Motta

Thiago Motta zyrtarizohet si trajneri i Juventus

kombetarja kuq e zi

Kuqezinjtë të motivuar për Europianin/ Laçi: Mezi presim të zbresim në fushë

kombetarja

Ndeshja Shqipëri-Itali me DJ dhe në ambient të hapur në Kumanovë

belingam real madrid

Real Madridi synon Theo Hernandezin nëse dështon transferimi i Davies

CHelsea

Chelsea bën marrëveshje me Aston Villan, merr sulmuesin dhe jep mesfushorin?

INFO

NA NDIQ