Barcelona vendos tre kushte për të ri-nënshkruar me Messin këtë verë

Iliria News Agency
Iliria News Agency

26 Mars, 2023

Barcelona është e vendosur të emërojë tre kërkesa për Lionel Messit, nëse fituesi i Kupës së Botës dëshiron të rikthehet në Camp Nou gjatë verës.

Messi shënoi golin e tij të 800-të në karrierë të enjten mbrëma, në kthimin e tij emocional në Argjentinë për herë të parë që nga festimi i suksesit të tyre në Kupën e Botës “Katar 2022”.

E ardhmja e yllit argjentinas është ende duke u diskutuar, me të ardhmen e tij në Paris Saint-Germain larg të qenit e sigurt për momentin.

Me përfundimin e kontratës së tij në Parc des Princes në qershor, disa tifozë vendas duan largimin e Messit nga liderët e Ligue 1, sidomos pas eliminimit nga Liga e Kampionëve.

Megjithatë, klubi dëshiron ta mbajë atë dhe ka hyrë në negociata për kontratën, por sulmuesi ende nuk ka arritur një marrëveshje me klubin.

Ai ka qenë gjithashtu i lidhur me Inter Miami në MLS ose një transferim si rival i Cristiano Ronaldos në Arabinë Saudite, ndërsa Barça gjithashtu do të dëshironte ta shihte atë të rikthehej.

Sipas gazetës Mundo Deportivo, shtatë herë fituesi i Topit të Artë do të duhet të bëjë të qartë se dëshiron të kthehet, të pranojë një rol më të vogël në skuadër dhe të ulë pagën e tij, të gjitha në mënyrë që të kthehet në Camp Nou.

Messi dhe presidenti i Barcelonës, Joan Laporta thuhet se nuk janë në marrëdhëniet më të mira, kështu që presidenti i klubit dëshiron që lojtari ta bëjë të qartë se dëshiron të luajë atje.

Ky informacion mund të duhet të vijë përmes Xavit, i cili mbetet mik i mirë me sulmuesin pas viteve të tyre duke luajtur dhe fituar së bashku.

Sulmuesit nuk do t’i kthehej shiriti i kapitenit nëse ai kthehet, me Robert Lewandowski, Marc-Andre ter Stegen dhe Ronald Araujo tani në mesin e liderëve në zhveshtore.

Edhe ulja e pagës së tij mund të jetë pengesa më e madhe për kthimin e Messit, duke marrë parasysh çështjet e njohura financiare të klubit në vitet e fundit.

Financat mund të jenë gjithashtu arsyeja pse PSG nuk do të shqetësohej për ta humbur, pasi ata vazhdojnë të jenë nën kërcënimin e shkeljeve të Fair Play Financiar.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

spalleti

Spalletti konfirmon largimin nga Napoli

Pochetino

Pochettino zyrtarizohet te Chelsea

skysports-carlo-ancelotti-press-conference_4291423

Ançeloti kërkon sulmues, Firminjo në listën e dëshirave

tuchel

Pak muaj pas emërimit, Tuchel mund të largohet nga Bayerni

mbappe

Mbappe s’ka në plan largimin nga PSG

granit-xhaka-arsenal-201819_f2gkr31w0tks1qdknw08xrhi5-1-600x360

Xhaka u jep lamtumirën tifozëve të Arsenalit

futboll

Përfundim i çuditshëm i kampionatit kosovar, rrjetet sociale “vlojnë” nga komentet

xhaka

Xhaka i pandalshëm në ndeshjen e tij të fundit për Arsenalin, realizon sërish

mesi-argentina

Messi theu rekordin e Ronaldos

INFO

NA NDIQ