‘Barometri’ i vendeve të treta në Euro 2024: Hungaria në rrezik, Sllovenia u kualifikua

Picture of INA
INA

26/06/2024

Si pasojë e drejtpërdrejtë e zgjerimit në 24 vende në vitin 2016, gjashtë grupet euro nuk dërgojnë të gjithë të njëjtin numër kombesh në raundin e 16-të. Në fund të tre ditëve, do të bëhet një renditje midis gjashtë skuadrave të vendeve të treta për të përcaktuar katër më të mirat mes tyre. Në dy kompeticionet e fundit janë kualifikuar gjithmonë skuadra me katër pikë.

Për ato me tre pikë, duhej të paktën një golavarazh prej -1 për të ruajtur shpresën. Ata që janë nën këtë prag duken, nga ana tjetër, të dënuar. Në dritën e ditëve të fundit të fazës së ndeshjeve në grupeve, e cila është ende duke u zhvilluar, disa kombe tashmë janë kualifikuar, ndërsa të tjerëve do t’ju duhet ende të luftojnë.

Falë barazimit kundër Anglisë të martën në mbrëmje kundër Anglisë (0-0), Sllovenia shkroi një faqe në historinë e saj. Ajo u kualifikua për herë të parë në fazën eliminatore të Euros. Me tre pikë dhe një diferencë zero gola, ata janë të sigurtë të përfundojnë përpara Kroacisë (2 pikë) dhe Hungarisë (3 pikë, -3).

Megjithatë, në krye të grupit përpara ditës së tretë të Grupit D të martën, Holanda u mund nga Austria (2-3) dhe ra në vendin e tretë në grup. Me katër pikë, ata me siguri do të jenë ndër skuadrat më të mira të vendit të tretë në kompeticion.

Gjashtë kritere të sakta për të vendosur mes vendeve të treta në grup

Për t’u pozicionuar mes vendeve të treta më të mira, gjashtë kritere ndjekin njëri-tjetrin. Dy të parat, evidente, kanë të bëjnë me numrin e pikëve, më pas me diferencën e golave. Nëse dy kombe janë ende me pikë të barabarta, numri i golave ​​të shënuar do të vendosë mes tyre, përpara se të merret parasysh numri i fitoreve.

Prandaj është më mirë të fitosh një ndeshje me diferencë të madhe dhe të humbësh dy të tjerat sesa të kesh tre barazime radhazi. Në rast të një barazimi të ri, renditja e lojës së ndershme do të vendosë, përpara se të hyjë në lojë kriteri përfundimtar: renditja në tabelën e përgjithshme kualifikuese.

Gjithçka mbetet e hapur për ta

Edhe nëse ka vetëm tre pikë, Sllovakia mund të mburret se e mban fatin në duart e veta. Një sukses ndaj Rumanisë të mërkurën (18:00) do t’u siguronte atyre të paktën vendin e dytë, ndërsa një barazim do t’i shihte ata të arrinin pragun e katër pikëve, që është një garanci virtuale e kualifikimit. Por në rast dështimi, ajo mund të përfundojë sërish e fundit në këtë grup E, ku të gjitha kombet kanë tre pikë, dhe kështu do të eliminohet pavarësisht nga diferenca e golave.

Republika Çeke ka një kartë të mirë për të luajtur në Grupin F. E mbajtur në një moment pas barazimit ndaj Gjeorgjisë (1-1), duhet të fitojë kundër Turqisë të mërkurën (21:00), për t’u siguruar që të kualifikohet. Performancë kryesisht e arritshme, duke pasur parasysh performancën e dhënë nga turqit kundër Portugalisë (0-3).

Nëse do të ndodhte ky skenar, lojtarët e Bosforit me siguri do të eliminoheshin, me tre pikë dhe një golavarazh negativ (-1 siç është). Edhe Gjeorgjia mund të shpresojë, por situata duket më e vështirë, me një fitore të domosdoshme ndaj Portugalisë.

Në grupin A u luajt të dielën dita e tretë dhe ishte Hungaria e cila falë fitores ndaj Skocisë (1-0) u rendit e treta me tre pikë. Pavarësisht një golavarazhi të pakënaqur (-3), hungarezët ende mund të besojnë në kualifikimin e tyre për në fazën e 16-të, por fati i tyre nuk është më në duart e tyre. Në fakt, ata do të duhet të presin rezultatet e grupeve të tjera për të ditur nëse janë në mesin e katër të tretëve më të mirë.

Si është renditja e të tretave aktualisht…

Kroacia besonte se e kishte mbajtur kualifikimin e saj për fazën eliminatore deri në kohën e shtuar të ndeshjes së saj kundër Italisë të hënën në mbrëmje (1-1). Në epërsi falë arritjes së Luka Modric, kroatët pësuan një gol nga Mattia Zaccagni në fund të ndeshjes dhe përfunduan të tretët në grupin B. Me vetëm dy pikë, ata janë të garantuar të mbyllen mes dy të tretave më të këqija në Euro dhe tashmë po largohen nga gara.

Renditja aktuale e të tretave më të mira

1. Holanda me 4 pikë;
2. Sllovakia me 3 pikë (ndryshim 0, një fitore) dhe një ndeshje për të luajtur;
3. Sllovenia me 3 pikë (ndryshim 0 dhe asnjë fitore);
4. Hungaria me 3 pikë (ndryshim -3);
5. Kroacia me dy pikë;
6. Çekia me 1 pikë (-1 diferencë, dy gola të shënuar) dhe një ndeshje për të luajtur./dosja.al

TË FUNDIT
52 minuta
Mësohet paga e re e Sylvinhos te Shqipëria, prek milionin
3 orë
Berat Gjimshiti drejt largimit nga Atalanta, milionat e “rrëmbejnë” kapitenin e Kombëtares
6 orë
Struga shënon fitore ndaj Pyunik në raundin e dytë të Conference League
6 orë
Mirlind Daku në formë të mirë, bëhet pjesë e formacionit të javës në Rusi
7 orë
Armando bëhet me ekip të ri, prezantohet te kampionët

ME TE LEXUARA

7 orë
Armando bëhet me ekip të ri, prezantohet te kampionët
6 orë
Mirlind Daku në formë të mirë, bëhet pjesë e formacionit të javës në Rusi
1 ditë
Sylvinho dhe stafi i tij e vazhdojnë kontratën me FSHF-në
6 orë
Struga shënon fitore ndaj Pyunik në raundin e dytë të Conference League
1 ditë
Dy ekipe shqiptare dhe Thomas Strakosha zbresin në fushë, ndeshje interesante sonte në Conference League
3 orë
Berat Gjimshiti drejt largimit nga Atalanta, milionat e “rrëmbejnë” kapitenin e Kombëtares

LEXO MË SHUMË

Sylvinho silvinjo

Mësohet paga e re e Sylvinhos te Shqipëria, prek milionin

berat gjimshiti

Berat Gjimshiti drejt largimit nga Atalanta, milionat e “rrëmbejnë” kapitenin e Kombëtares

struga trim lum

Struga shënon fitore ndaj Pyunik në raundin e dytë të Conference League

mirlind daku

Mirlind Daku në formë të mirë, bëhet pjesë e formacionit të javës në Rusi

armando sadiku

Armando bëhet me ekip të ri, prezantohet te kampionët

Mustafa Abdullahu

250 mijë euro në arkat e Tiranës, portieri i bardhebluve drejt gjigantëve gjermanë

broja sylvinjo silvinjo

Pse vetëm një vit kontratë me Shqipërinë, flet për herë të parë Sylvinho

kombetarja tifozet kuq e zi

UEFA nuk i ndahet Shqipërisë, kombëtarja dënohet një muaj pas Europianit

decic

Fitore e madhe e skuadrës shqiptare në Gjeorgji! Triumfoi i parë në Evropë

INFO

NA NDIQ