Basha mban mbledhjen e parë si kryetari i PD-së, njoftohen dy nisma kundër korrupsionit

INA
INA

31/07/2023

Lufta kundër korrupsionit në nivel qendror dhe lokal, ishte çështja kryesore që u diskutua në mbledhjen e parë të Kryesisë të drejtuar nga Lulzim Basha.

Mbledhja e parë e Kryesisë së Partisë Demokratike nën drejtimin e Lulzim Bashës, vendosi për mbledhjen e Kuvendit Kombëtar në 2 shtator.

Por në shtator do të ketë edhe dy nisma parlamentare kundër korrupsionit nga Partia Demokratike që janë kërkesa për hetim parlamentar të fondeve të IPARD, ku paratë e taksapaguesve evropianë u devijuan për projekte dhe afera korruptive dhe ridërgim i kërkesës për hetimin parlamentar të gjithë atyre që kanë përfituar statusin investitor strategjik, për të parë se çfarë përfitimesh strategjike kanë sjellë për zhvillimin e vendit, përveç pasurimit të pushtetarëve.

Me 16 mijë e 196 vota, Lulzim Basha u zgjodh të shtunën për herë të katërt në krye të Partisë Demokratike, kundrejt 1,650 vota që mori kundërshtari i tij Gjergji Hani.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

kuvendi shqiperise incident rrahje

Miratohet në pak minuta “Buxheti 2024”, mbyllet seanca mes tymueseve dhe shpërthimeve

edi rama

Rama: Nëse Kosova e pranonte projektin tim për Asociacionin do të kishte rezultat më të mirë

IMG_7012

“Ore lepurush ta heq gurmazin”, “luftë” në Kuvend ende pa nisur seanca, deputetët kërcënojnë gardën (VIDEO)

kuvendi shqiperise incident rrahje

Sot seanca për buxhetin, Garda në gatishmëri për shmangien e kaosit në Kuvend

IMG_7008

“Beteja e vetme që nuk e fitoi dot!”, vajza e Mirush Kabashit mes lotësh: Do na mungojë të gjithëve

kuvendi shqiptar kaos zjarr

Sali Berisha përjashtohet nga Kuvendi për 10 ditë bashkë me pesë deputetë të tjerë

elva margariti unesco

Tjetër traditë shqiptare në UNESCO

sali berisha

Berisha: Opozita drejt protestave mbarëpopullore

mirush-kabashi

Arti në Zi! Ndahet nga jeta aktori i mirënjohur Mirush Kabashi

INFO

NA NDIQ