Basha tregon pse Shqipëria nuk e njohu e para pavarësinë e Kosovës?

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

17/02/2023

Në 15-vjetorin e shpalljes së pavarësisë së kosovës, Lulzim Basha është rikthyer të kujtojë periudhën kur ai shërbente si ministër i Jashtëm dhe ishte i përfshirë në këtë proces.

I ftuar në emisionin “Zona Zero”, Basha tha se Shqipëria nuk e njohu e para Kosovën si shtet i pavarur pasi duhej unanimitet.

“Duhet të kishte unanimitet për njohjen e pavarësisë, dhe sigurisht Shqipëria nuk ishte faktori më jo neutral.

Isha i emocionuar, jo për ndonjë drojë, por që gjithçka të shkonte mirë. Bëhej fjalë për një ëndërr brezash. Shqipëria ka pasur një rol të veçantë në këtë proces.”- tha Basha.

TË FUNDIT
12 orë
Kampionia shqiptare: Dua të bëhem Mbretëresha e shahut në botë (VIDEO)
12 orë
“Lionel Messi ka prejardhje arbëreshe”, historiani befason me deklaratat e tij (VIDEO)
22 orë
Kryetari i Vlorës tregon kur hapet sezoni i verës, ka një thirrje të fortë për turistët nga Kosova
2 ditë
Media spanjolle: Zbuloni Shqipërinë, thesarin e paeksploruar evropian
5 ditë
Shqipëria do të prodhojë armë, rikthehet industria ushtarake

ME TE LEXUARA

22 orë
Kryetari i Vlorës tregon kur hapet sezoni i verës, ka një thirrje të fortë për turistët nga Kosova
12 orë
“Lionel Messi ka prejardhje arbëreshe”, historiani befason me deklaratat e tij (VIDEO)
12 orë
Kampionia shqiptare: Dua të bëhem Mbretëresha e shahut në botë (VIDEO)

LEXO MË SHUMË

kler caku

Kampionia shqiptare: Dua të bëhem Mbretëresha e shahut në botë (VIDEO)

Messi Mesi Inter Miami

“Lionel Messi ka prejardhje arbëreshe”, historiani befason me deklaratat e tij (VIDEO)

vlora2

Kryetari i Vlorës tregon kur hapet sezoni i verës, ka një thirrje të fortë për turistët nga Kosova

bregdeti

Media spanjolle: Zbuloni Shqipërinë, thesarin e paeksploruar evropian

ushtria forcat e armatosura shqiperi

Shqipëria do të prodhojë armë, rikthehet industria ushtarake

david cameron

Sekretari i Jashtëm britanik këtë javë në Tiranë! “The Sun” zbardh axhendën

ksamil sarande

“Bolton News”: Shqipëria mes destinacioneve më të mira dhe miqësore me buxhetin

meta

Ilir Meta: Ja pse e mbështeta VMRO-DPMNE-në?

edi rama shkup

Qëndroi ulur kur Kurti hyri në zyrën ku ndodhej edhe O’Brien, Rama flet për fotografinë që u bë virale

INFO

NA NDIQ