Bashkimi Kosovë-Shqipëri, Baze: Nuk është tabu, Serbia kërkon riformatim

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

15/01/2022

Gazetari Mero Baze foli për emisionin “Tiranë-Prishtinë” në ABC në lidhje me mundësinë e bashkimit mes Shqipërisë dhe Kosovës.

Baze tha se kjo nuk është një temë tabu por shtoi se kjo nuk varet më nga Shqipëria. Ai tha se Kosova duhet të garantojë pavarësinë e saj dhe të vendosë në lidhje me pozitat që do të vendosë të mbajë.

“Bashkimi Shqipëri Kosovë nuk është më temë tabu. Por nuk varet më nga Shqipëria. Mbi të gjitha është çështje e Kosovës. Ajo duhet të mbyllë raportin e njohjes reciproke me Serbisë ose të përparojë në hapat e stabilizimit. Ne nuk mund të sillemi si pushtues nga Kosovës, Kosova duhet të garantojë pavarësisnë e saj dhe pastaj të tregojë vullnetin e saj. Serbia kërkon riformatim të Ballkanit. Nuk e dimë nëse jemi përballë një paqe apo një lufte të re. Kosova të ketë guximin të negociojë të ardhmen e vet. Kosovocentrizmi është nacionalizëm modern në Kosovë. Ata janë ata që duan atë katundin e vogël”, deklaroi Baze.

Ai u ndal edhe te raporti i Kosovës me drejtësinë duke komentuar edhe burgosjen në Hagë të disa prej ish-zyrtarëve të saj.

“Është fat që në vitin 1999 në Shqipëri ishte në pushtet e majta. Sepse u bë pro Kosovës. Kjo e shpëtoi historinë. Sepse më vonë socialistët flisnin për Kosovën si për vendin e tyre. Kosova kishte hallet dhe problemet e veta. Nuk kishte shtet fare. Nga Kosova vinin mashtrues për investime në Shqipëri dhe shkaktonin problem. Disa simbole të tilla që mjaftonin për ta ilustruar. Ishte shumë e rrezikshme. Për mua gjithë historinë e zgjidhi viti 1999. Deri në atë kohë për mua ka qenë një situatë gati raciste. Nuk ekziston më.

Edhe shoqëria e Kosovës ka një nivel të prapambetur në raport me drejtësinë. Nuk e ka kulturën e drejtësisë shoqërore. Fakti që pas viteve 2000 nuk dënoi dot krimet e veta, nuk mbajti raport me të vërtetën. Fakti që Kosova nuk kishte vetëdije për drejtësinë dhe të drejtën, bëri që sot udhëheqësit e Kosovës të jenë në Hagë. Njerëz që luftuan kundër spastrimit etnik po dënohen si kriminelë lufte. Sepse vetë shoqëria e Kosovës nuk ka qenë reflektive. Kur vjedh nuk vjedh si serb por si qytetar. Kosova duhet ta tejkalojë këtë ngërç. Është çështje e raportit që ti ke me të drejtën”, u shpreh ai.

TË FUNDIT
2 ditë
Sekretari i Jashtëm britanik këtë javë në Tiranë! “The Sun” zbardh axhendën
2 ditë
“Bolton News”: Shqipëria mes destinacioneve më të mira dhe miqësore me buxhetin
3 ditë
Ilir Meta: Ja pse e mbështeta VMRO-DPMNE-në?
3 ditë
Qëndroi ulur kur Kurti hyri në zyrën ku ndodhej edhe O’Brien, Rama flet për fotografinë që u bë virale
4 ditë
Do bombardohen shkollat! Alarmi që ngrit në këmbë Shqipërinë

ME TE LEXUARA

No data was found

LEXO MË SHUMË

david cameron

Sekretari i Jashtëm britanik këtë javë në Tiranë! “The Sun” zbardh axhendën

ksamil sarande

“Bolton News”: Shqipëria mes destinacioneve më të mira dhe miqësore me buxhetin

meta

Ilir Meta: Ja pse e mbështeta VMRO-DPMNE-në?

edi rama shkup

Qëndroi ulur kur Kurti hyri në zyrën ku ndodhej edhe O’Brien, Rama flet për fotografinë që u bë virale

Klasa_zbrazet_Banka-600x347-1

Do bombardohen shkollat! Alarmi që ngrit në këmbë Shqipërinë

policia-shqiperi shqiptare

Terrori gjatë natës në Durrës/ 40-vjeçari mori peng fëmijët e tij të mitur dhe qëllonte me kallashnikov! Të shtëna edhe ndaj RENEA-s

Edi Rama

Media greke pas takimi të Ramës me shqiptarët në Athinë: Marrëdhënia mes Shqipërisë dhe Greqisë përballë një ngërçi

edi rama

Rama flet për Çamërinë nga Athina: Emigrantët përjetuan poshtërimin e fshesave të zeza

vlora2

Vlora çel sezonin turistik, synon të jetë destinacioni kryesor i pushuesve

INFO

NA NDIQ