Bateritë e telefonave së shpejti mund të zgjasin 10 për qind më shumë

Picture of INA
INA

05/10/2023

Bateritë litium-jon janë ende objekt i kërkimeve të vazhdueshme, në një përpjekje nga ekspertët për të përmirësuar performancën e pajisjes.

Si pjesë e këtyre përpjekjeve, studiuesit në Universitetin Dalhousie në Kanada kanë zbuluar një zgjidhje të re me kosto efektive për të zgjatur jetën e baterisë.

Ata zbuluan se shiriti polietileni tereftalat (PET), i cili mban të gjithë përbërësit e baterisë së bashku, është i prirur të shpërndahet për shkak të reaksioneve kimike në bateri. Kjo jo vetëm që redukton kapacitetin e baterisë me kalimin e kohës, por gjithashtu rezulton në humbje të konsiderueshme të energjisë kur nuk përdoret.

Ekipi hulumtues u fokusua në zëvendësimin e shiritit polietileni tereftalat (PET) me shirit polipropileni (PP) si material lidhës për montimin e qelizave të baterisë.

Rezultatet ishin mbresëlënëse – rezultoi se performanca e një baterie të tillë ishte më e mirë me 10 për qind, ndërsa shkarkimi kur bateria nuk ishte në përdorim u zvogëlua deri në 70 për qind.

Edhe pse ky hulumtim duhet të verifikohet edhe një herë, fakti që shiriti PP kushton pothuajse njësoj me shiritin PET të përdorur deri më tani, mund të sjellë një “revolucion” të vogël të vërtetë në fushën e elektronikës, raporton uebfaqja Android Headlines.

Potenciali për të zgjatur ndjeshëm jetëgjatësinë e baterisë dhe për të reduktuar vetë-shkarkimin, së bashku me kosto-efektivitetin, mund të inkurajojë markat kryesore që të miratojnë shpejt shiritin PP, duke zgjatur kështu jetën e pajisjeve të reja.

TË FUNDIT
1 ditë
Ulja e kilometave – problem i madh evropian, vetëm dy vetura janë të mbrojtura!
4 ditë
SHBA akuzon TikTok për shkelje të ligjeve të privatësisë së fëmijëve
4 ditë
Nvidia bëhet kompania më e vlefshme në botë
4 ditë
Google në hapat e Apple dhe iPhone me Pixel 10
4 ditë
E drejta e autorit dhe përmbajtja e krijuar nga inteligjenca artificiale

ME TE LEXUARA

1 ditë
Ulja e kilometave – problem i madh evropian, vetëm dy vetura janë të mbrojtura!

LEXO MË SHUMË

kilometrazh-kilometra

Ulja e kilometave – problem i madh evropian, vetëm dy vetura janë të mbrojtura!

tik tok

SHBA akuzon TikTok për shkelje të ligjeve të privatësisë së fëmijëve

Nvidia

Nvidia bëhet kompania më e vlefshme në botë

google

Google në hapat e Apple dhe iPhone me Pixel 10

Inteligjenca Artificiale IA

E drejta e autorit dhe përmbajtja e krijuar nga inteligjenca artificiale

nasa2

NASA dhe Boeing shtynë kthimin e astronautëve në Tokë

bill

Bill Gates po kthehet drejt armëve bërthamore

intelegjenca artificiale

Inteligjenca artificiale paraqet rrezik për kompanitë e lajmeve

whatsapp-main-600x360

WhatsApp sjellë një ndryshim tek storjet

INFO

NA NDIQ