Kjo është baza e re ushtarake serbe që po ndërtohet në afërsi të kufirit me Kosovën (FOTO)

ina-online
ina-online

03/10/2023

Tashmë Kosova ka arritur ta zbulojë me dëshmi nisjen e ndërtimit të bazës ushtarake të Serbisë, në afërsi të katër komunave veriore të Kosovës. Kjo ka ngjallur reagime të anëtarëve të Komisionit Parlamentar të AKI-së, pushtetit dhe ekspertëve të sigurisë.

Këto shëtitje katër herë brenda dy viteve të fundit duket se nuk janë të mjaftueshme për shtetin serb.

Tashmë Serbia ka nisur ndërtimin e bazës ushtarake në zonën e njohur si Rogazin në afërsi të Izovorit, shumë pak kilometra nga pika kufitare me Kosovën, në Bërnjak. Këtë informacion shteti i Kosovës e kishte siguruar kohë më parë, por Serbia e mohonte.

Konfiskimi i dronëve të grupit terrorist i cili të dielën e 24 shtatorit vrau rreshterin Afrim Bunjaku, dëshmuan edhe këtë informacion tepër të rëndësishëm.

Image

Dokumentimi i këtij informacioni e shtyri drejtorin e AKI-së që të hënën t’i drejtohet ndërtesës së Kuvendit.

Me të përfunduar raportimi i shefit të inteligjencës kosovare, para mediave doli kryetarja e Komisionit parlamentar për mbikëqyrjen e AKI-së, Ganimete Musliu.

Situata e sigurisë nuk është e mirë dhe Musliu për këtë po kërkon ndërhyrjen edhe të ndërkombëtarëve.

“Nga pamjet me dronë të datës 27.9, është konfirmuar se në zonën e njohur si Rogazin në afërsi të Izovorit, po ndërtohet një bazë ushtarake e forcave të armatosura serbe. Me mbulesë nga ana serbe që kinse aty po bëhet trajtimi i mineraleve të zonës. Pamjet me dronë kanë konfirmuar burime dhe se aty po bëhet një qendër ushtarake në afërsi të kufirit me Kosovën. Gjendja e sigurisë është e brishtë dhe e tensionuar, duhet të jemi të kujdesshëm ndaj çdo provokimi të mundshëm”, deklaroi kryesuesja e Kokisionit parlamentar për mbikëqyrjen e AKI-së, Ganimete Musliu.

Image

Tashmë sipas Lëvizjes Vetëvendosje, është e qartë edhe për ndërkombëtarët se çfarë shteti është Serbia dhe kush po udhëheq me të.

Zbulimi i bazës ushtarake për njohësin e sigurisë duhet të ngre alarm për sigurinë e gjithë vendeve fqinje të Serbisë. Derisa, Beogradi zyrtar po akuzohet për organizimin e sulmit terrorist në fshatin Banjskë të Zvecanit, Kosova nxori dëshmi të bollshme ku dokumentohej përfshirja e ushtrisë serbe, sidomos në stërvitjen e grupit në Kopaunik, disa ditë para sulmit. Dëshmi këto që për zyrtarë të SHBA-ve, janë të bollshme për ta bërë përgjegjës shtetin serb se ka gisht në sulmin që ndodhi të dielën e kaluar në veri të Kosovës.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_7409

Si më prezantoi këmbimin e territoreve Hashim Thaçi, plani ishte i Edi Ramës dhe Baton Haxhiut” – Agim Bahtiri rrëfen detaje

Talat Xhaferi3

Talat Xhaferi: Ja deri kur dhe si do të jem si kryeministër

Leonard ademi

Vëllau i Liridonës: Shumë njerëz po na ofrojnë informacione rreth vrasjes së Liridonës tonë/ Ja ҫfarë thotë për këto informacione

muamer

Racizmi i prindërve maqedon ndaj nxënësve shqiptarë

policia-kosoves

Kosovari erdhi për dasmën e vëllait, hodhi nga kati i 6-të i hotelit të dashurën argjentinase (FOTO)

evn-fatura

A do të shtrenjtohet rryma pas 1 janarit

bugajski

Bugajski zbulon planin e Moskës – ja synimi që kishin me Serbinë për Kosovën!

mesuesja e Liridones

Mësuesja e Liridonës: Nuk e harroj momentin kur Naimi me ftohtësi vendosi tre gishta në ballin e saj dhe nuk e përqafoi

Kovacevski

Kërkesa e opozitës shqiptare për ministra në qeverinë teknike, Kovaçevski: Propozimet bëhen nga partia më e madhe opozitare

INFO

NA NDIQ