Bazat ushtarake amerikane në Itali, rreth 15 mijë trupa të pozicionuar në vendin fqinj (HARTA)

Iliria News Agency
Iliria News Agency

02/03/2022

Rreth 15 mijë trupa e 2000 baza ushtarake është arsenali i ushtrisë amerikane në vendin përballë Adriatikut shqiptar, në Itali.

Italia përfaqëson një nga pikat strategjike të forcave amerikane të NATO-s në Mesdhe dhe roli i këtij vendi është e ka qenë kontribuues në misionet ndërkombëtare dhe në operacionet e sigurisë së sovranitetit të vendeve, përcjell OraNews.

Prania e forcave amerikane dhe të NATO-s në Itali ka nisur qysh më 1951 me një marrëveshje ushtarake mes dy vendeve dhe është konsoliduar nën efektin e zhvillimeve gjeopolitike, kërcënimit sovjetik, bllokut të Varshavës e luftës së ftohë.

Sipas të dhënave të Pentagonit, në Itali janë të pranishëm 15.500 forca ushtarake amerikane e 4500 civilë amerikanë që punojnë në këto baza.

Në territore të rajoneve të ndryshme, e me një sipërfaqe totale 1 milionë e 780 mijë metra katrorë tokë italiane, janë pozicionuar 2000 ndërtesa ushtarake amerikane e 1100 godina të marra me qira.

Nuk ka një përcaktim të qartë mes bazave të NATO-s me forcat amerikane e bazat amerikane të ngritura nga marrëveshjet ushtarake dypalëshe. Por ajo që njihet zyrtarisht është se Italia ka 120 baza ushtarake amerikane, e 20 të tjera top sekrete.

Në Friuli, Venezia Giulia ndodhet baza ushtarake e Avianos, më e madhja në Itali e në Mesdhe. Aviano ruan një depozitë armësh nukleare dhe ka të pozicionuar një qendër telekomunikimi të forcave ushtarake amerikane.

Kjo bazë mban numrin më të lartë të trupave ushtarakë, rreth 3500, një flotë ajrore me 170 avionë luftarakë, 50 raketa F16 e 50 armatime bërthamore. Aviano ishte baza qendrore ushtarake gjatë luftës në Kosovë.

Një nga bazat më të rëndësishme të NATO-s në Itali është ajo Sigonella në Katania të Sicilisë, stacioni ushtarak ajro-detar më i madhi në Mesdhe e aeroport ushtarak.

Në këtë bazë ruhen 5 avionë pa pilotë të teknologjisë së fundit, drone spiunazhi të modelit Global Hawk me rreze veprimi 16 km e shpejtësi 575 km/ orë.

Baza ushtarake e Ghedit në rajonin e Lombardisë është një tjetër bazë e NATO-s e cila ruan një depozitë armësh bërthamore me një flotë avionësh e raketash ushtarake të teknologjisë së fundit.

Zhvillimet e orëve të fundit në Ukrainë kanë vënë në gatishmëri të plotë operative të gjitha bazat e NATO-s, në Itali e në veçanti atë të Avianos e Ghedit, rojtare të një pjesë të arsenalit bërthamor amerikanë në Europë. HARTA E TRUPAVE TE NATO-s

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

sulmet iriani izrael mbrojtja raketore raketa

Izraeli për çka i shpenzoi 1.5 miliardë dollarë për një natë?

lindja mesme iran irak izrael

Pse Irani sulmoi Izraelin – dhe pse janë armiq?

Antonio Guterres

Sulmet iraniane/ Shefi i OKB-së: As rajoni dhe as bota nuk mund të përballojnë një tjetër luftë

sulmet iriani izrael mbrojtja raketore raketa

Reagimet nga SHBA, Franca, Britania dhe Egjipti

sulmet iriani izrael mbrojtja raketore raketa

Izraeli: Do përgjigjemi ndaj çdo shteti që lejon kalimin e dronëve nga Irani

sulmet iriani izrael mbrojtja raketore raketa

Irani thotë se ka përfunduar me sulmin ndaj Izraelit, i kërkon SHBA-së të “qëndrojë larg”

An Ukrainian national flag flag waves over the center of Kharkiv, Ukraine's second-largest city, Friday, Feb. 4, 2022. The situation in Kharkiv, just 40 kilometers (25 miles) from some of the tens of thousands of Russian troops massed at the border of Ukraine, feels particularly perilous. (AP Photo/Evgeniy Maloletka)

Parlamenti i Ukrainës miraton ligjin e ri për mobilizimin ushtarak! Rregullore e ashpër për burrat, ja çfarë parashikohet

Biden

Biden premton mbështetje ‘të hekurt’ për Izraelin mes frikës së sulmit nga Irani

anije1

Tre armiqtë historik bëhen bashkë kundër Kinës në Paqësor

INFO

NA NDIQ