BBC: Kjo është prapavija e paralajmërimit për armët bërthamore nga Putini

Iliria News Agency
Iliria News Agency

27/02/2022

Njoftimi i Rusisë se parandalimi i saj bërthamor është vënë në “gadishmëri speciale” është një shenjë e zemërimit të Presidentit Putin ndaj sanksioneve anti-ruse të Perëndimit dhe paranojës së tij të qëndrueshme se vendi i tij është nën kërcënimin e NATO-s.

Lëvizja e tij sigurisht ka tërhequr vëmendjen e Perëndimit. Ky lloj përshkallëzimi është pikërisht ajo që planifikuesit ushtarakë të NATO-s kishin frikë dhe kjo është arsyeja pse aleanca ka njoftuar vazhdimisht se nuk do të dërgojë trupa për të ndihmuar Ukrainën të zmbrapsë pushtuesit e saj rusë.

Por ofensiva e Rusisë nuk do të jetë plotësisht e planifikuar. Në ditën e katërt, asnjë qytet i vetëm ukrainas nuk është në duart e rusëve dhe rusët duket se po marrin viktima të rënda, shkruan BBC, përcjell “Bota sot”.

Kjo do të shkaktojë pak zhgënjim dhe padurim në Moskë. Dhe është e vështirë të shohësh që bisedimet e propozuara të paqes në kufirin e Bjellorusisë të arrijnë një marrëveshje që funksionon si për Moskën ashtu edhe për Kievin.

Putin dëshiron që Ukraina të kthehet plotësisht në sferën e saj, qeveria Zelensky dëshiron që ajo të qëndrojë e pavarur. Pa ndarje, kjo nuk lë shumë hapësirë ​​për kompromis.

Pra, së bashku me paralajmërimin e sotëm me tipar bërthamor drejtuar Perëndimit për t’u tërhequr, ka të ngjarë të shohim një intensifikim të ofensivës së Rusisë ndaj Ukrainës në ditët në vijim, me edhe më pak vëmendje për viktimat civile sesa është treguar deri më tani.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Caroline Ziadeh

Shefja e UNMIK-ut: Vazhdoj ta theksoj kërkimin e përgjegjësisë për incidentin në Banjskë

gordana siljanovska davkova

Siljanovska: “Stop” keqpëdorimit të institucioneve

policia serbe vrasje serbi

Serbi/ Bomba 1 ton e NATO-s çaktivizohet në Nish

zgjedhje maqedoni

Interesim i madh për të vëzhguar zgjedhjet e dyfishta në Maqedoni të Veriut, deri më tani rreth 1000 kërkesa për akredtim në KSHZ

policia serbe vrasje serbi

Policia serbe arreston një kosovar me pretendimet se ka kryer krime lufte

ziadin sela

Ziadin Sela: Kosova dhe Shqipëria të na marrin shembull, të bashkohen

trupat britanike kosove

“Blindohen” kufijtë e Evropës, 20 mijë ushtarë në gatishmëri kundër Rusisë – ja “zona e nxehtë’ ku mund të nisë konflikti

lukaku

Lukaku e preferon kalimin në Saudi Pro League

google

Google do të fillojë të tarifojë për atë që përdorim çdo ditë?

INFO

NA NDIQ