BBC: Mercenarë serb në ushtrinë ruse, mes tyre edhe djali i Sllobodan Millosheviçit

Picture of ina-online
ina-online

07/10/2023

Rusia po përpiqet të angazhojë mercenarë serbë për nevojat e luftës në Ukrainë.

Sipas raportit të publikuar nga BBC, shihen që dokumentet përkatëse plotësohen në periferi të Moskës, ndërsa vetë luftëtarët i bashkohen si vullnetarë në Brigadën 106 Ajrore.

Siç tha një burim i shërbimit rus të BBC-së, serbët që mbërritën në Rusi u vendosën përkohësisht në një bujtinë në Krasnagorsk, i cili ndodhet pranë sheshit të akullit. Më pas me inkorporimin e tyre merret një noter special, ndërsa kontratat nënshkruhen në Karoliov.

Më 15 shtator, Vladimir Putin, tha se Rusia nuk do të rekrutojë mercenarë të huaj për ushtrinë e saj dhe nuk ka nevojë për njerëz nga jashtë. Megjithatë, menjëherë pas kësaj, një grup prej 30 mercenarësh nga Serbia mbërritën në periferi të Moskës, për të nënshkruar kontrata dhe për t’iu bashkuar Brigadës 106 Ajrore.

Sipas BBC, rreth 100 mercenarë serbë i janë bashkuar ushtrisë ruse. Faqja franceze Intelligence Online shkroi për këtë çështje për herë të parë (“Rajoni i Moskës punëson ushtarë privatë serbë për dislokim të afërt në Ukrainë”).

Serbët të cilët prej kohësh luftojnë së bashku me Republikat e vetëshpallura të Donetsk dhe Luhansk konfirmuan në emisionin propagandistik “Soloviof” se rekrutimi po bëhet në Serbi. Më 21 gusht, emisioni transmetoi snajperin serb Dejan Beric, i cili ka luftuar në Ukrainën lindore që nga viti 2014, dhe Davor Savicic , i cili që nga viti 2014 ka formuar një togë të serbëve nën Wagner. Është interesante se kur ky informacion u bë i njohur për gazetarët në vitin 2016, Savichic, i cili deri atëherë jetonte në Khimki afër Moskës, këmbënguli se ai ishte thjesht një ndërtues dhe se nuk kishte qenë kurrë në Ukrainën lindore apo në Siri.

Drejtuesi i emisionit nuk mohoi as lidhjet e Serbisë me ushtrinë ruse. Duke e prezantuar mysafirin, ai tha se Savicic ka marrë katër medalje për trimëri. Beriç deklaroi në ajër se Brigada e 106-të Ajrore kishte formuar një njësi të quajtur “Ujku” nën komandën e Savicic.

Gjithashtu, burimet e shërbimit rus të BBC-së thonë se plani i rekrutimit është hartuar nga i diplomuari i akademisë së FSB (Shërbimi Federal i Sigurisë) dhe zëvendëskryeministri i qeverisë së rajonit të Moskës, Roman Karatagev.

Djali i Millosheviçit në planin e rekrutimit

Më pas, në këtë plan morën pjesë themeluesi i togës serbe në organizatën mercenare Wagner, Davor Savicic, lideri i “Ujqërve të natës” Aleksandar Zalbostanov dhe djali i ish-presidentit të Serbisë, Sllobodan Millosheviç, Marko Millosheviç. Ky i fundit jeton në Rusi për më shumë se 20 vjet dhe duhej të garantonte ish-bashkatdhetarët e tij se pala ruse do të përmbushë të gjitha marrëveshjet.

Regjistrimi i të huajve përmes rajonit të Moskës u propozua për shkak se rajoni nuk arriti të përmbushte objektivat e tij për të ashtuquajturin rekrutim sekret, duke vënë në dukje se në fillim të vitit, krerët e rajoneve dhe kompanitë shtetërore u ngarkuan me rekrutimin. 150,000 vullnetarë, në mënyrë që deri në vjeshtën e vitit 2023 të zëvendësonin 50% të rekrutëve që ishin rekrutuar gjatë rekrutimit në vjeshtën e vitit 2022. Në një nga takimet e fundit me kryeministrin rus Mikhail Mishustin, u tha se Plani për rekrutimin e vullnetarëve u përmbush vetëm me 70% dhe qeveritarët duhet ta zbatojnë atë 100% deri në fund të këtij viti.

TË FUNDIT
44 minuta
Profil/ Kush janë ministrat e ri të VLEN-it në Qeverinë e re?
53 minuta
Ageler kundër ankesave të Frontit Evropian: Nuk ka detyrim ligjor që BDI të jetë në qeveri
57 minuta
Taravari: Kalojmë në veprim, këto janë synimet tona, integrimet evropiane, heqja e 20% …
2 orë
Kasami: Decentralizimi i plotë lokal, prioritet i qeverisjes tonë
2 orë
EVN Home në Maqedoni pranon ofertën e EMV-së

ME TE LEXUARA

1 ditë
Serbët e shqiptarët bashkë, mbështesin hapjen e urës së Ibrit
1 ditë
Shporta minimale sindikaliste për qershor është 60.325 denarë, është rritur për 235 denarë, krahasuar me majin
2 orë
Mexhiti: Balancuesi do të zëvendësohet me ligj për përfaqësim të drejtë
1 ditë
Sesion plenar i Asamblesë Parlamentare të Procesit për Bashkëpunim në Evropën Juglindore
24 orë
Shpërthim i fuqishëm në Mal të Zi, dy të vdekur dhe tre të plagosur
2 orë
EVN Home në Maqedoni pranon ofertën e EMV-së

LEXO MË SHUMË

IMG_3408

Profil/ Kush janë ministrat e ri të VLEN-it në Qeverinë e re?

Angela Ageler

Ageler kundër ankesave të Frontit Evropian: Nuk ka detyrim ligjor që BDI të jetë në qeveri

FB_IMG_1718965756133

Taravari: Kalojmë në veprim, këto janë synimet tona, integrimet evropiane, heqja e 20% …

kasami

Kasami: Decentralizimi i plotë lokal, prioritet i qeverisjes tonë

evn-1

EVN Home në Maqedoni pranon ofertën e EMV-së

Foto

Mexhiti: Balancuesi do të zëvendësohet me ligj për përfaqësim të drejtë

mark rutte

NATO me udhëheqje të re: Lidhjet e Mark Ruttes me Kosovën ndër vite

gjasula kombetarja shqiperia

Llogaritë për kualifikimin, ja si kalon grupin Shqipëria

uck

25 vjet nga demilitarizimi i UÇK-së në Kosovë, ja marrëveshja që u firmos nga Hashim Thaçi e KFOR në 1999

INFO

NA NDIQ