BBC: Tifozët e Shqipërisë bënë historinë në Euro2024

Picture of INA
INA

25/06/2024

Nga Michael Emons/BBC

Spanja ruajti rekordin e saj 100% në Euro 2024 pasi mundi dhe eliminoi Shqipërinë. Shqipëria realisht kishte nevojë të fitonte për të përparuar, por kjo humbje, së bashku me barazimin 1-1 të Italisë kundër Kroacisë, bëri që skuadra e Sylvinhos të përfundonte në fund të grupit. Shqipëria nuk ka luajtur asnjëherë në një Botëror dhe kjo ishte hera e dytë që ajo shfaqet në Kampionatin Evropian, tetë vjet pasi nuk arriti të dilte nga faza e grupeve. Detyra e tyre dukej gjithmonë jashtëzakonisht e vështirë, pasi ata u barazuan përkrah Spanjës, kampionëve në fuqi të Italisë dhe finalisteve të Kupës së Botës 2018, Kroacisë.

Pavarësisht humbjes, ata fituan shumë admirues. Ata shënuan pas vetëm 23 sekondash për të kaluar në epërsi ndaj Italisë me golin më të shpejtë në historinë e Euro 2024. Ata humbën përfundimisht 2-1 ndaj Italisë, por në ndeshjen e tyre të dytë ata shënuan golin e barazimit pesë minuta pas pushimit të pjesës së dytë për të barazuar 2-2 me Kroacinë.

Shqipëria luftoi fort kundër Spanjës dhe me Brojën që shkaktonte probleme, ata shtynë para për të shënuar një gol që të ishin në vendet e treta më të mira në grup për të mbajtur gjallë shpresat shumë të pakta për kualifikim. Mirëpo, përgjatë gjithë kësaj rruge, përkrahja e tifozëve shqiptarë, në të gjitha ndeshjet e tyre në këtë rrugë të shkurtër të Europianit, ishte nga më të dalluarat. Fanellat kuq e zi vërshuan në rrugët e qyteteve të Gjermanisë, si asnjëherë! Shqipëria fitoi me tifozërinë!

TË FUNDIT
4 orë
Tetovë, xhipi me targa zvicerane i'a mori jetën 67 vjeçarit me bicikletë dhe iku nga vendi i ngjarjes
4 orë
Prej nesër fillon ulja e temperaturave, pritet shi i rrëmbyeshëm dhe bubullima
4 orë
Kryeministri i Malit të Zi propozon hyrjen e partive proruse në qeveri
6 orë
Kamala Harris siguron mbështetjen e demokratëve, grumbullon 81 milionë dollarë fonde për fushatën
7 orë
Kasami: BDI 20 vjet nuk e bëri decentralizimin, po harxhojnë paratë që fituan derisa ishin në pushtet

ME TE LEXUARA

23 orë
BDI në “lucidum intervallum”
7 orë
Chelsea merr 28 futbollistë në SHBA, ftohet edhe Armando Broja
1 ditë
Sulmi në Liqenin e Ujmanit, policia identifikon një të dyshuar
23 orë
Themelohet organ i përbashkët i koalicionit VLEN
7 orë
Kasami: BDI 20 vjet nuk e bëri decentralizimin, po harxhojnë paratë që fituan derisa ishin në pushtet
1 ditë
Manaj pritet në mënyrë fantastike nga fansat e Sivassporit
22 orë
Pesë të dënuarit për ngjarjet e 27 prillit sot janë liruar me pushim prej 30 ditësh

LEXO MË SHUMË

biciklete

Tetovë, xhipi me targa zvicerane i’a mori jetën 67 vjeçarit me bicikletë dhe iku nga vendi i ngjarjes

moti shiu

Prej nesër fillon ulja e temperaturave, pritet shi i rrëmbyeshëm dhe bubullima

Kuvendi Parlamenti i Malit te zi

Kryeministri i Malit të Zi propozon hyrjen e partive proruse në qeveri

Kamala Harris

Kamala Harris siguron mbështetjen e demokratëve, grumbullon 81 milionë dollarë fonde për fushatën

Bilall Kasami

Kasami: BDI 20 vjet nuk e bëri decentralizimin, po harxhojnë paratë që fituan derisa ishin në pushtet

Armando Broja

Chelsea merr 28 futbollistë në SHBA, ftohet edhe Armando Broja

daniel server

Serwer: Harrisit mund t’i duket Kosova si Tajvani e Ukraina

ballkani kf

Ballkani luan sot ndaj Hamrun, në rrethin e dytë të Ligës së Konferencës

ejup maqedonci

Stërvitjet e grupeve terroriste, Maqedonci: Shqetësuese, por jemi të përgatitur t’i përgjigjemi çdo kërcënimi

INFO

NA NDIQ