BDI dhe lista e zezë amerikane

INA
INA

07/02/2024

Bekim Qoku

BDI, si parti e koalicionit qeveritar me orientim deklarativ pro-europian dhe pro-amerikan, në radhët e saj ka sot një numër të konsiderueshëm figurash të larta që Departamenti Amerikan i Shtetit i ka sanksionuar duke i vënë në Listën e zezë, kurse me eksponentë të tjerë relevantë kjo parti ka pasur ka bashkëpunim tejet të ngushtë për një kohë të gjatë.

A. Figurat nga radhët e saj që janë aktivë sot janë:
1. Ramiz Merko, kryetar i Komunës së Strugës dhe një nga funksionarët më të fuqishëm të partisë së Ali Ahmetit. Ai akuzohet për korrupsion të madh, krim të organizar dhe ndërhyrje në gjyqësor. Një gjyqësor që sot gëzon vetëm 2% besimin e qytetarëve.
2. Xhevat Ademi, ish deputet dhe figurë kyçe në BDI;
3. Menduh Thaçi, kryetar i PDSH, po që konsiderohet pjesë organike e BDI-së.

B. Figura me të cilat BDI ka dhe ka pasur bashkëpunim tejet të ngushtë për një kohë të gjatë:
1. Nikolla Gruevski, ish kryeministër nga radhët e VMRO-DPMNE, bashkëpunëtor i ngushtë i BDI-së për 10 vjet, sa kanë bashkëqeverisur shtetin. BDI e ndihmoi atë të arratiset jashtë shtetit dhe tani kjo parti përgatit kornizën ligjore për ta amnestuar dhe për ta kthyer në MV.
2. Sasho Mijallkov, ish shefi i shërbimeve sekrete të MV, me të cilin BDI ka pasur bashkëpunim të mirë. Artan Grubi ka pasur takime të rregullta me të. U dënua me burgim të lehtë. Drejtori aktual i BDI-së i Agjencisë për konfiskim të pasurive, ndihmoi Mijallovin ta rikthejë pasurinë simbolike të konfiskuar duke ia mundësuar të birit të Mijallkovit ta blejë atë me çmim të volitshëm. BDI me gjykatësit e saj ia mbajti atij në sirtar disa lëndë, derisa të vjetërsohen dhe solli ligjin përmes ministrit të saj të drejtësisë që t’i lehtësohet sanksioni dhe dënimi.
3. Miodrag Daka Davidoviq, bashkëpunëtor i ngushtë Tetuta Arifit, ish kryetare e Komunës së Tetovës dhe figurë e lartë e BDI-së. Daka Davidoviq është biznismen kontrovers, i përzier në tregtinë me armë dhe bashkëpunëtor i kriminelit të luftës Karagjiqit.
4. Koço Angjushev, ish zv. Kryeministër i qeverisë së Zoran Zaevit dhe bashkëpunëtor i ngushtë i partnerit qeveritar të BDI-së. Kompania e tij konsiderohet ndër fajtorët kryesor për cilësinë e dobët të ndërtimit të spitaleve modulare. Spitali i Tetovës i ndërtuar nga kompania e tij u dogj dhe prej flakëve humbën jetën 14 persona. Ende sot asnjë politikan nuk është vënë para përgjegjësisë.

Lista pritet të zgjatet.

Është absurde dhe për t’u habitur kur dëgjon se si kjo parti e proklamon veten me vlera dhe orientime pro-amerikane dhe pro-evropiane kur në gjirin e saj ajo ka dhe mbron gjithë këto antivlera.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

sela-taravari

Taravari sfidon Selën: Dilni vetë, unë jam i gatshëm t’i nënshkruaj ato lista që do më sillni dhe do t’i vulosi që të merrni pjesë në zgjedhje!

abazoviq dritan

Abazoviq: Tash shqiptarët në Mal të Zi nuk e ngrisin më flamurin edhe pse kanë të drejtë

Afrim Gashi

Gashi tregon arsyet se pse u bashkua opozita shqiptare

IMG_9532

Sela nga Saraji: Nuk e përkrahim Arben Taravarin për president

Elmi Aziri

Aziri: ASH del e vetme në zgjedhje, kjo çështje do të diskutohet dhe në organet partiake!

Talat Xhaferi

Xhaferi: Maqedonia e Veriut ndërton vlera evropiane të bashkëjetesës, multikulturalizmit dhe multietnicitetit

Arjanit Hoxha ziadin sela zejdi

Si do të shkojë ASH-ja e Selës në zgjedhje? Zejdi është për bllok të gjerë politik, Hoxha i sigurt për koalicion fitues

arber ademi

Ademi: Brenda javës i unifikojmë pagat e profesorëve

Abdush demiri

KSHZ kompleton përbërjen e saj, Abdush Demiri bëhet anëtari i shtatë i saj

INFO

NA NDIQ