BDI me drejtor në Fondin për Inovacione që peshon miliona euro

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

22/01/2022

Me ndarjen e kulaçit qeveritar në Qeverinë e re, BDI ka marrë një nga institucionet qeveritarecqë peshon shumë fonde dhe para.

Bëhet fjalë për Fondin për Inovacione dhe Zhvillim Teknologjik. Si duket këtë drejtori kjo parti e ka siguruar si kompensim me MEPSO që i kaloi Alternativës si pjesë e koalicionit, përcjell INA.

Drejtor i këtij fondi është emëruar Festim Halili, i njohur së fundi drejtor në disa drejtori, por më parë për një periudhë të shkurtër si zvkryeministër përgjegjës për Marrëveshjen e Ohrit.

Sipas projekt-buxhetit të 2022, ky fond do të ketë në dispozicion gjithsej 18.7 milionë euro.

Sipas planit të qeverisë për mbështetjen e kompanive, Fondi këtë vit do të menaxhojë katër instrumente financiare.

Projektet e planifikuara për t’u zbatuar në vitin 2022 janë përcaktuar në programet e qeverisë, duke përfshirë pagesën e mbështetjes financiare për investime për kompanitë vendase, pagesën e ndihmës shtetërore për investitorët e huaj në zonat e lira TIDZ, mbështetjen për aktivitetet për ndërmarrjet e vogla dhe të mesme, zbatimin e Fondi Global i Ndërsjellë për Zhvillim të Qëndrueshëm, financa e gjelbër për ajër të pastër dhe zbutjen e pasojave të krizës Covid-19, si dhe mbështetje financiare për ndërmarrjet mikro, të vogla dhe të mesme përmes katër instrumenteve mbështetëse në kuadër të Fondit të Inovacionit dhe zhvillimit teknologjik. (INA)

TË FUNDIT
10 minuta
Këshilli gjyqësor ia mori imunitetin gjykatësit suprem Georgiev dhe e miratoi paraburgimin të tij
11 minuta
Votojnë të sëmurët, personat të pafuqishëm dhe të burgosur para rivotimit të nesërm për zgjedhjet parlamentare në shtatë vendvotime
14 minuta
Mexhiti optimist: Mendoj se puna e kryeparlamentarit është e kryer
52 minuta
Këshilli Gjyqësor me seancë urgjente në mesnatë, “për t’ia marrë imunitetin gjykatësit Naqe Georgiev”
10 orë
Sejdiu nga VLEN: Kur gjykatat vendosin "pro" BDI-së ishin të mira, kur vendosin kundër "ata janë të kapura"

ME TE LEXUARA

11 orë
“Na tha publikisht – e kam zgjedh Artanin, nuk e jap” – Mexhiti thotë se “rezultati në Çair është rezultat i budallakive” të Grubit
23 orë
Rivotim në shtatë vendvotime në njësinë e pestë dhe të gjashtë zgjedhore të mërkurën
18 orë
RMV, shtetas të huaj kanë denoncuar dy policë pasi kanë kërkuar ryshfet, janë marrë masa disiplinore
10 orë
Sejdiu nga VLEN: Kur gjykatat vendosin "pro" BDI-së ishin të mira, kur vendosin kundër "ata janë të kapura"
23 orë
Mesazh tjetër nga Greqia: Marrëveshja e Prespës nuk mund të rishikohet vetëm nga njëra palë
17 orë
Zjarrfikësit ankohen për paga të ulëta
52 minuta
Këshilli Gjyqësor me seancë urgjente në mesnatë, “për t’ia marrë imunitetin gjykatësit Naqe Georgiev”
22 orë
Një i vdekur dhe dy të lënduar nga aksidenti i rëndë në autostradën Shkup – Kumanovë
17 orë
Shkolla e re fillore e Vizbegut, nis me punë këtë vit shkollor

LEXO MË SHUMË

keshilli-gjyqesos-

Këshilli gjyqësor ia mori imunitetin gjykatësit suprem Georgiev dhe e miratoi paraburgimin të tij

zgjedhjet-maqedoni

Votojnë të sëmurët, personat të pafuqishëm dhe të burgosur para rivotimit të nesërm për zgjedhjet parlamentare në shtatë vendvotime

mexhiti izet

Mexhiti optimist: Mendoj se puna e kryeparlamentarit është e kryer

keshilli-gjyqesos-

Këshilli Gjyqësor me seancë urgjente në mesnatë, “për t’ia marrë imunitetin gjykatësit Naqe Georgiev”

IMG_2237

Sejdiu nga VLEN: Kur gjykatat vendosin “pro” BDI-së ishin të mira, kur vendosin kundër “ata janë të kapura”

Screenshot_2024-05-20-22-03-17-614_com.android.chrome-edit

“Na tha publikisht – e kam zgjedh Artanin, nuk e jap” – Mexhiti thotë se “rezultati në Çair është rezultat i budallakive” të Grubit

kastriot-rexhepi

Rexhepi: Kryetari i kuvendit duhet të jetë shqiptar

Mijallkov Sasho

Sasho Mijallkov të enjten lirohet nga burgu

izet mexhiti

Kritikat e Frontit Europian / Mexhiti: Ai që humb ka të drejtë të qajë dhe vajtojë

INFO

NA NDIQ