BDI më e pasura, me më shumë para se partitë tjera

Picture of ina-online
ina-online

12/04/2024

Enti Shtetëror i Revizionit ka publikuar buxhetet e partive politike gjatë vitit të kaluar, se sa kanë përfituar nga arka e buxhetit të shtetit dhe përmes formave të tjera si donacione, anëtarësimi, dhurata dhe burime tjera, përcjell INA. 

Enti Shtetëror i Revizionit  bëri të ditur të ardhurat dhe shpenzimet e 42 partive politike.

Partia më e pasur është BDI-ja, e cila prinë me buxhetin e arkëtuar gjatë 2023, pas saj radhiten partitë e tjera si LSDM, VMRO-DPMNE, ASH, E Majta, GROM dhe partitë e tjera, përcjell INA.

BDI vitin e kaluar ka realizuar të hyra prej 156 milionë denarëve apo 2.5 milionë euro, prej të cilave një milion denarë nga anëtarësia dhe 1,5 milionë denarë nga donacionet. Kryetari i kësaj partie, Ali Ahmeti dhuroi 36 mijë denarë, ndërsa kryeministri teknik Talat Xhaferi 15 mijë denarë.

LSDM-ja në pushtet vitin e kaluar ka realizuar 119 milionë denarë apo afër 1.9 milionë euro. Prej tyre, 2,9 milionë denarë janë nga anëtarësia, dhuratat, donacionet e tjera, ndërsa mbi 88 milionë denarë janë të hyra nga burime të tjera.

VMRO-DPMNE opozitare vitin e kaluar kishte të hyra prej 104 milionë denarë apo 1.5 milionë euro. Ajo ka fituar më së shumti nga buxheti i shtetit, gjegjësisht qytetarët dhe këto janë 97 milionë denarë, para që i takojnë me ligj dhe që i merr çdo parti. Nga donacionet janë 3,7 milionë denarë. Donatori më i madh ishte kompania për mirëmbajtjen e higjienës “Luvak 2020” me 800.000 denarë.

Aleanca për Shqiptarët kishte të ardhura 23 milionë apo rreth 380 mijë euro, prej të cilave 17 milionë denarë nga buxheti. E majta merrte 14 milionë denarë nga shteti, GROM kishte tetë milionë denarë të ardhura si dhe vijojnë partitë e tjera me më pak të ardhura. (INA)

Shiko raportet e të gjitha partive KËTU

TË FUNDIT
5 orë
Aksioni i Policisë në veri, u konfiskuan rreth 75 milionë dinarë, 1.6 milion euro, dollarë e franga
5 orë
Sejdiu nga VLEN: Kur gjykatat vendosin "pro" BDI-së ishin të mira, kur vendosin kundër "ata janë të kapura"
6 orë
“Na tha publikisht – e kam zgjedh Artanin, nuk e jap” – Mexhiti thotë se “rezultati në Çair është rezultat i budallakive” të Grubit
6 orë
Rexhepi: Kryetari i kuvendit duhet të jetë shqiptar
8 orë
Sasho Mijallkov të enjten lirohet nga burgu

ME TE LEXUARA

15 orë
“Vëllavrasje”, Kasami: Deklarata e Ahmetit e rrezikshme! Ne nuk jemi të interesuar për asnjë konflikt
11 orë
EVN Maqedoni bëri punë vullnetare në kuadër të aksionit ekologjik "GENERALKA WEEKEND 24"
5 orë
Sejdiu nga VLEN: Kur gjykatat vendosin "pro" BDI-së ishin të mira, kur vendosin kundër "ata janë të kapura"
15 orë
Valixhja para komunës së Çairit, Zejdi: Nuk jam pjesë e atij skenari
11 orë
A do të kemi ndryshime kushtetuese pas 6 muajve?
5 orë
Aksioni i Policisë në veri, u konfiskuan rreth 75 milionë dinarë, 1.6 milion euro, dollarë e franga
15 orë
Qeveria me njoftim: Qytetarët të mos bien pre e mashtrimeve, nuk kemi dërguar mesazhe për kompensim
11 orë
S’ka takime mes grupeve për formimin e Qeverisë, palët diskutojnë brenda radhëve të veta

LEXO MË SHUMË

Screenshot_2024-05-20-23-16-19-497_com.facebook.katana-edit

Aksioni i Policisë në veri, u konfiskuan rreth 75 milionë dinarë, 1.6 milion euro, dollarë e franga

IMG_2237

Sejdiu nga VLEN: Kur gjykatat vendosin “pro” BDI-së ishin të mira, kur vendosin kundër “ata janë të kapura”

Screenshot_2024-05-20-22-03-17-614_com.android.chrome-edit

“Na tha publikisht – e kam zgjedh Artanin, nuk e jap” – Mexhiti thotë se “rezultati në Çair është rezultat i budallakive” të Grubit

kastriot-rexhepi

Rexhepi: Kryetari i kuvendit duhet të jetë shqiptar

Mijallkov Sasho

Sasho Mijallkov të enjten lirohet nga burgu

izet mexhiti

Kritikat e Frontit Europian / Mexhiti: Ai që humb ka të drejtë të qajë dhe vajtojë

zejdi tubim

VLEN vazhdon negociatat për qeverinë e re! Zejdi thotë se ka mekanizma për t’i parandaluar, nuk përjashton protestat

GJYKATA

Pa vullnet politik nuk mund të ketë reforma në gjyqësor

mijallkov

Sasho Mijallkov lirohet nga burgu të enjten

INFO

NA NDIQ