BDI: Përkrahja e SHBA-ve është kruciale për suksesin e rrugëtimit tonë europian

INA
INA

11 Maj, 2023

Bashkimi Demokratik për Integrim vlerëson lartë rikonfimimin e qëndrimit konzistent të Departamentit Amerikan të Shtetit dhe Shtëpisë së Bardhë në përkrahje të aspiratës sonë të integrimit, të shprehur haptazi gjatë vizitës zyrtare që realizoi delegacioni i lartë qeveritar i vendit tonë në Uashington.

“Me ndërmjetësimin dhe kontributin paqedashës të Shteteve të Bashkuara të Amerikës deri më tani, vendi ynë ka shënuar progres të jashtëzakonshëm në të gjitha sfidat me të cilat është përballur dhe ka ndërmarrë vendime historike që rezultuan me paqe të brendshme, paqe me fqinjët, integrim në NATO dhe hapje të negociatave me Bashkimin Europian. Përkrahja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës është kruciale edhe tani në çastet vendimtare kur duhen ndërmarrë vendimet e rradhës për të përshpejtuar hapin në rrugën e eurointegrimit”, thuhet në kumtesën e BDI-së.

Partneriteti strategjik me SHBA-në, i bazuar mbi vlerat e paqes, barazisë dhe demokracisë së shëndoshë, thuhet në kumtesë, është garancë e fuqishme suksesi në rrugëtimin tonë europian dhe garancë për stabilitetin rajonal dhe ndërkombëtar. Bashkimi Demokratik për Integrim shpreh mirënjohje të thellë ndaj rolit konsistent të SHBA-ve për konsolidimin demokratik të vendit.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

varga eurotalks

Politika e Vuçiçit njësoj si e Millosheviçit, Varga për Eurotalks (VIDEO)

elmi

Aziri: Ja çfarë e pengoi bashkimin e Alternativës, Besës dhe ASH-së? (VIDEO)

rama bbc

Rama në BBC: SHBA dhe BE kanë të drejtë, Kurti jo. Tani është koha për paqe

Mickoski-vmro

Mickoski: Jam për një Qeveri të gjerë pro-maqedonase, tani jemi të nënshtruar nga BDI

Aggeler

Aggeler: Maqedoninë e Veriut e presin vendime të vështira, por ne jemi aty

Struga-780x439-1

Struga pret mërgimtarët për sezonin veror

kurti-1

Kurti zbulon një për një, emrat e sulmuesve të KFOR-it

droge

Aksion i përbashkët Maqedoni – Greqi, kapen 160 kg kokainë me vlerë 10 milionë euro

Saimir_Tahiri

Ambasada amerikane reagon pas lirimit të ish-ministrit Tahiri: Do të ketë pasoja

INFO

NA NDIQ