BDI porosi Mickoskit: Pse i ndaloi kryetarët e tij të bashkëpunojnë me shqiptarët dhe pse po bën thirrje për luftë

Iliria News Agency
Iliria News Agency

28/02/2023

“I izoluar dhe i vetmuar kundër NATO-s dhe BE-së, njëkohësisht edhe antishqiptar sipas qëndrimeve dhe vendimeve të tij, kryetari i VMRO DPMNE Mickoski refuzon dhe shmang të deklarohet: Pse ua ndaloi kryetarëve të komunave të bashkëpunojnë me shqiptarët, pse ai ka lëshuar urdhër për të mos lëshuar certifikata për legalizimin e shqiptarëve nga kryetarët e tij, pse ka lëshuar urdhër që të mos jepen leje ndërtimi për kompanitë pronari i të cilave është shqiptar dhe pse ai dhe anëtarët e tij të partisë bëjnë thirrje për luftë kundër shqiptarëve në 2023?”.

Këtë pyetje e ka bërë sot BDI përmes një reagimi publik.

“Publikimi i një fotoje me uniformë kamuflazhi dhe me kallashnikov bosh ishte pararojë e një fushate të planifikuar prej kohësh me njoftime lufte të VMRO DPMNE-së dhe kërkesë që 61 deputetë të mos “kushtzohen” nga shqiptarët, sikurse Nikolla Gruevski dikur, dhe e nxiti fjalimin e Aleksandër Nikollovskit në Kuvend në të cilin deklaron se maqedonasit do të ngrihen në vitin 2023”, theksojnë nga partia e Ahmetit.

Nga kjo parti shtojnë se “të gjitha partitë, përveç të majtës, po distancohen nga VMRO DPMNE-ja e Mickoskit dhe kapaciteti i saj koalicioni është i barabartë me ZERO dhe kjo shkakton nervozizëm.” (INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

izet mexhiti

Mexhiti: Paska folë prap makineria propaganduese e Gebelsit të BDI-së!

vlen llogo

VLEN: Pacienti dhe Fronti i listës së zezë, shkaktarët e rënies së besimit në gjyqësor dhe prokurori

Kacarska-780x439-1-1

Kacarska: Gjykata Kushtetuese mund të vendosë për kushtetutshmërinë e Kodit Zgjedhor

bujar osmani

Osmani: Brenda 48 orëve mund të shpërthejë konflikt në Lindjen e Mesme

mpj22-696x385

MPJ apelon që të shmangen udhëtimet në Izrael dhe rajon

BDI selia

BDI: Korrupsioni ka emër, Izet Mexhiti dhe komuna e Çairit

bdi-ali-ahmeti-cair

BDI më e pasura, me më shumë para se partitë tjera

mexhiti izet

VLEN: Ndryshimet kushtetuese, kusht për koalicion me VMRO-DPMNE-në

KSHZ-Komisioni

Këto janë numrat e listave për deputetë që mund të votoni më 8 maj

INFO

NA NDIQ