BDI reagon ashpër për vendosjen e kryqit në Kumanovë

ina-online
ina-online

25/12/2023

Bashkimi Demokratik për Integrim – Dega në Kumanovë, reagon ashpër për vendosjen e kryqit të gjatë në hyrje të tregut të gjërave të vjetra në lagjen Kojnare të Kumanovës.

Më poshtë mund ta lexoni të plotë reagimin e BDI-së

Ne, si parti asnjëherë nuk kemi qenë kundër ndërtimit të objekteve fetare, respektivisht xhamive dhe kishave, sepse janë nevojë e besimtarëve, por jemi të befasuar me vendosjen e një kryqi të tillë në lagjen Kojnare të Kumanovës.

Vlerësojmë se ky akt nuk ka qëllim të mirë dhe se ndërtimi i një kryqi të tillë më shumë ka për qëllim për të shfaqur superioritet se sa për ti shërbyer ndonjë nevoje besimtarëve përkatës, andaj edhe paraqet një provokim në këtë periudh të rëndësishme për shtetin, kur popullizmi me vepra të tilla është më së paku i nevojshëm, por edhe i dëmshëm.

Kujtojmë, se në qytetin e Kumanovës jetojnë qytetarë të bashkësive të ndryshme etnike dhe fetare, andaj edhe dyshojmë se një veprim i tillë mund të nxisë tensione të panevojshme mes qytetarëve.

📌Pyesim kryetarin e komunës së Kumanovës, Maksim Dimitrievski!

👉Kush ka dhënë leje për ndërtimin e kryqit në lagjen Kojnare dhe kush është pronari i asaj toke?

👉A është miratuar ndërtimin e atij kryqi nga Këshilli Komunal, me ç’rast pyesim edhe këshilltarët komunal shqiptarë që janë pjesë e shumicës në Këshillin komunal në Kumanovë?

👉Kush e financoi një projekt të tillë?

👉Cilët do të jenë hapat e mëtutjeshëm lidhur me këtë kryq, do të merret vendim për ta larguar apo do të tolerohet deri te ngritja e tensioneve mes qytetarëve?

👉A po e shfrytëzoni këtë situatë për popullizëm dhe për të mbijetuar deri në zgjedhjet e ardhshme parlamentare, apo është thjesht në vazhdën e sulmeve nacionaliste që keni ndaj shqiptarëve?

BDI bën me dije se nuk do të qëndrojë duarkryq në raport me këtë situatë, por me mjete demokratike do të angazhohet deri në zbardhjen e këtij vendimi.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

lsdm mitrevski kovacevski zecevic kryesia

LSDM dorëzon në Kuvend propozim-ligjin kundër rritjes së pagave për funksionarët

fejzi hajdari

Hajdari: Kandidatët shqiptarë garë për nënshkrime, kandidatët maqedonas për president

burgu manastirit

Shpërthen zjarr në burgun e Manastirit, lëndohet një i burgosur

Bujar Osmani

Osmani: Nëse një muaj nuk marr rrogë, duhet të marr borxh që të mbijetoj

Jovan mitreski

Mitreski: Marrëveshjet ndërkombëtare s’mund të ndryshohen me ligj tjetër

Arben Taravari Bujar Osmani

Sondazh: Arben Taravari apo Bujar Osmani, kush do të merr mbështetjen e shqiptarëve më 24 prill?

Bilall Kasami

Kasami: Rikonstruimi stadiumit do të fillojë në muajin mars

policia-1-1-1392x766

Humbet ky papagall në Shkup, kush e gjen merr shpërblim prej 1000 euro

Bujar-Osmani2-1-650x400-1

BDI: Bujar Osmani është kandidati i parë i konfirmuar për President të shtetit

INFO

NA NDIQ