BDI shpreh shqetësim për financimin e narrativave ruse në vendin tonë dhe Ballkanin Perëndimor

INA
INA

24/02/2024

BDI përmes një kumtese ka shprehur shqetësimin e saj për siç thonë financimin e narrativave ruse në vendin tonë dhe Ballkanin Perëndimor, njofton Klan M.

”Bashkimi Demokratik për Integrim shpreh shqetësim të thellë pas raportimeve mediatike për financimin e narrativave ruse nga ana e organizatës joqeveritare gjermane AJKF, përmes granteve të dhëna për përhapjen e propagandës ruse në vendin tonë dhe në Ballkanin Perëndimor.

Në listën e publikuar me media dhe gazetarë që po bashkëpunojnë ngushtë me këtë organizatë, nga vendi ynë figuron gazetari Milenko Nedellkovski, i cili nga viti 2015 është pjesë aktive e agjendës propagandistike proruse të kësaj organizate.

Ai ka fituar disa grante, çmim nga kjo organizatë dhe së fundmi në një raportim mediatik mbi aksionet ushtarake ruse që e ka realizuar në Rusi, pjesë e emisionit të tij kanë qenë Leonid Savin dhe Aleksandar Dugin, propagandues të njohur të Kremlinit dhe ideologë të doktrinës Bota Ruse.

Të këtillë si Milenko Nedellkovski në hapësirat tona ka shumë, disa fshehin ende kokën, por padyshim se do të demaskohen së shpejti.

Të gjitha këto raportime mediatike, konfirmojnë shqetësimin permanent të shprehur nga Ali Ahmeti dhe Bashkimi Demokratik për Integrim për praninë e fuqishme të elementeve ruse në hapësirën mediatike dhe politike të vendit tonë dhe më gjerë.

Bashkimi Demokratik për Integrim fton të gjithë aktorët politikë dhe shoqëror të vendit dhe Ballkanit Perëndimor t’i kushtojnë rëndësi më të madhe kësaj problematike shqetësuese, të bashkëpunojmë ngushtë për të izoluar njëherë e përgjithmonë ndikimin e dëmshëm rus në të gjitha vendet tona. T’i themi JO Rusisë, PO Europës!” – thuhet në kumtesën e BDI-së.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

rijad shaqiri hysni shaqiri

Rijad Shaqiri: Unë me mburrje e them se jam biri i Hysni Shaqirit

vlen llogo

VLEN: Bujar Osmani është supermjeshtri i korrupsionit në këtë shtet

mpj22-696x385

Maqedonia e Veriut formon shtab krize për evakuimin e shtetasve nga Lindja e Mesme

mesuesi

Vdiq pishtari i arsimit, mësuesi nga Sllupçani, Qemal Iseni

arberesha kryeziu

Deputetja e VV-së, Hyseni: Bujar Osmani përfaqësues i “Ballkanit të Hapur”, Arben Taravari i rreshtuar përkrah Kosovës

spital-infermiere-mjeke shendetesi

Mjekët specialistë privatë në RMV nga sot në grevë të përgjithshme

shkupi

Turistët nga Turqia dominojnë për turizëm në Maqedoninë e Veriut

Mickoski vmro platforma

Mickoski: Kohët kur Reçica mund të shantazhonte dhe të diktonte kushte kanë ikur

hotel mijallkov oher

Kompania e Mijallkovit filloi me ndërtimin e një hoteli luksoz në Ohër, reagon “02 Iniciativa”

INFO

NA NDIQ