“BE dështoi me Serbinë”/ Analiza e CNN: Nuk shkëputi dot lidhjet e Beogradit me Moskën

Picture of INA
INA

14/08/2023

Edhe pse ka më shumë se një vit që Rusia ka nisur luftën në Ukrainë, Serbia ka injoruar në mënyrë të përsëritur thirrjet e perëndimit për të vendosur masa ndëshkuese ndaj Kremlinit. Në një artikull të gjatë, CNN analizon se si Bashkimi evropian “dështoi’ të ftohë marrëdhëniet mes Beogradit dhe Moskës dhe të afrojë Serbinë me Perëndimin.

Diplomatët perëndimorë kanë kërkuar të tërheqin presidentin serb Aleksander Vuçiç nga orbita e homologut të tij rus, presidentit Vladimir Putin, duke u zotuar për një rrugë më të shpejtë drejt anëtarësimit në BE.

Mirëpo një gjë e tillë nuk ka rezultuar me sukses. 18 muaj më vonë, qasja aktuale ka qenë e gjitha e kotë dhe si rezultat nuk po arrin të përmbushë dy synimet e saj. Serbia ka refuzuar të jetë e përfshirë në sanksionet e BE-së kundër Putinit.

“Serbia ka vazhduar të ndjekë interesat e veta në rajon duke mos dhënë përgjegjësi dhe shkaktuar konflikte përreth vetëm që të tërheqë vëmendjen nga problematikat e brendshme, e sigurt se nuk do të ndëshkohen nga Perëndimi”, thuhet ndër të tjera në tekst.

Efektet, siç thuhet në artikullin e CNN, janë ndjerë më së shumti në Kosovë, derisa Perëndimi e trajton Serbinë si zëri kryesor në Ballkan, nganjëherë në llogari të shteteve të tjera të Ballkanit.

Gjatë gjithë muajve të fundit të tensioneve, SHBA dhe BE kanë përsëritur vazhdimisht angazhimin e tyre për të sjellë Vuçiçin në anën e tyre. Por Serbia ka treguar të kundërtën, duke përfaqësuar atë që disa analistë e cilësuan “një dështim i diplomacisë parandaluese”.

“Duke supozuar se ne e sjellim disi mrekullisht Serbinë në BE, me këtë lloj regjimi, ju praktikisht po sillni një kalë tjetër trojan rus në BE, siç keni në formën e aktualisht Orban,”tha për cnn një ekspert i këshillit evropian.

Artikulli është ndalu edhe të qasja që ka pasur kryeministri i Kosovës albin kurti. Edhe pse ky i fundit i është bashkuar perëndimit për vendosjen e masave ndëshkuese ndaj Moskës, veprimet e tij në veri të Kosovës duket që ka zemëruar aleatët më besnikë të vendit.

“Ai po përpiqet të jetë Zelensky i Ballkanit. Ai po përdor në mënyrë retorike dhe në mënyrë populliste argumentimin e shtetit të së drejtës. Ai dëshiron të jetë Zelensky i shqiptarëve.” Citohet të ketë thënë për cnn kryetar i rajonit të Preshevës.

TË FUNDIT
3 orë
Paguan mbi 900€ për ‘ultra all-inclusive’, pas një dite “Sharr Travel” i njofton se oferta ishte me mëngjes dhe darkë
9 orë
Daçiq bën thirrje për anulimin e festivalit “Mirëdita, dobar dan” në Beograd
9 orë
SHBA përfshin në Listën e Zezë edhe rrjetin që rriti pasurinë e Dodikit
11 orë
Përurohet shtatorja e 7-vjeçarit, Leutrim Ahmetit të vr’arë nga serbët në Skenderaj
12 orë
Thaçit dhe Veselit u vazhdohet paraburgimi

ME TE LEXUARA

18 orë
Presidenti bullgar nuk pret për ta takuar kryeministrin malazez, pasi që u vonua 4 minuta
12 orë
Thaçit dhe Veselit u vazhdohet paraburgimi
11 orë
Përurohet shtatorja e 7-vjeçarit, Leutrim Ahmetit të vr’arë nga serbët në Skenderaj
9 orë
SHBA përfshin në Listën e Zezë edhe rrjetin që rriti pasurinë e Dodikit
9 orë
Daçiq bën thirrje për anulimin e festivalit “Mirëdita, dobar dan” në Beograd

LEXO MË SHUMË

IMG_3310

Paguan mbi 900€ për ‘ultra all-inclusive’, pas një dite “Sharr Travel” i njofton se oferta ishte me mëngjes dhe darkë

dacic

Daçiq bën thirrje për anulimin e festivalit “Mirëdita, dobar dan” në Beograd

Dodik

SHBA përfshin në Listën e Zezë edhe rrjetin që rriti pasurinë e Dodikit

leutrim

Përurohet shtatorja e 7-vjeçarit, Leutrim Ahmetit të vr’arë nga serbët në Skenderaj

thaci-krasniqi-veseli-hage-selimi-specialja

Thaçit dhe Veselit u vazhdohet paraburgimi

radev

Presidenti bullgar nuk pret për ta takuar kryeministrin malazez, pasi që u vonua 4 minuta

wade goddard

VIDEO/Fotografi i Nju Jork Times që dokumentoi masakrën në Familjen Deliu kthehet në Abri-rrëfen duke qarë te varret

Nikolle Berishaj

Deklarata e Abazoviçit për tifozllëkun për Serbinë, Berishaj: Shqiptar me prejardhje, jo me qëndrime

Dritan Abazovic

Abazoviq: Së pari jam tifoz i Shqipërisë, deklarata se “jam tifoz i Serbisë” u keqkuptua

INFO

NA NDIQ