“BE dështoi me Serbinë”/ Analiza e CNN: Nuk shkëputi dot lidhjet e Beogradit me Moskën

INA
INA

14 Gusht, 2023

Edhe pse ka më shumë se një vit që Rusia ka nisur luftën në Ukrainë, Serbia ka injoruar në mënyrë të përsëritur thirrjet e perëndimit për të vendosur masa ndëshkuese ndaj Kremlinit. Në një artikull të gjatë, CNN analizon se si Bashkimi evropian “dështoi’ të ftohë marrëdhëniet mes Beogradit dhe Moskës dhe të afrojë Serbinë me Perëndimin.

Diplomatët perëndimorë kanë kërkuar të tërheqin presidentin serb Aleksander Vuçiç nga orbita e homologut të tij rus, presidentit Vladimir Putin, duke u zotuar për një rrugë më të shpejtë drejt anëtarësimit në BE.

Mirëpo një gjë e tillë nuk ka rezultuar me sukses. 18 muaj më vonë, qasja aktuale ka qenë e gjitha e kotë dhe si rezultat nuk po arrin të përmbushë dy synimet e saj. Serbia ka refuzuar të jetë e përfshirë në sanksionet e BE-së kundër Putinit.

“Serbia ka vazhduar të ndjekë interesat e veta në rajon duke mos dhënë përgjegjësi dhe shkaktuar konflikte përreth vetëm që të tërheqë vëmendjen nga problematikat e brendshme, e sigurt se nuk do të ndëshkohen nga Perëndimi”, thuhet ndër të tjera në tekst.

Efektet, siç thuhet në artikullin e CNN, janë ndjerë më së shumti në Kosovë, derisa Perëndimi e trajton Serbinë si zëri kryesor në Ballkan, nganjëherë në llogari të shteteve të tjera të Ballkanit.

Gjatë gjithë muajve të fundit të tensioneve, SHBA dhe BE kanë përsëritur vazhdimisht angazhimin e tyre për të sjellë Vuçiçin në anën e tyre. Por Serbia ka treguar të kundërtën, duke përfaqësuar atë që disa analistë e cilësuan “një dështim i diplomacisë parandaluese”.

“Duke supozuar se ne e sjellim disi mrekullisht Serbinë në BE, me këtë lloj regjimi, ju praktikisht po sillni një kalë tjetër trojan rus në BE, siç keni në formën e aktualisht Orban,”tha për cnn një ekspert i këshillit evropian.

Artikulli është ndalu edhe të qasja që ka pasur kryeministri i Kosovës albin kurti. Edhe pse ky i fundit i është bashkuar perëndimit për vendosjen e masave ndëshkuese ndaj Moskës, veprimet e tij në veri të Kosovës duket që ka zemëruar aleatët më besnikë të vendit.

“Ai po përpiqet të jetë Zelensky i Ballkanit. Ai po përdor në mënyrë retorike dhe në mënyrë populliste argumentimin e shtetit të së drejtës. Ai dëshiron të jetë Zelensky i shqiptarëve.” Citohet të ketë thënë për cnn kryetar i rajonit të Preshevës.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

policia kosoves terroristet veri

Lirohen katër të dyshuar për sulmin terrorist në Banjskë

8525710B-2B1C-4019-A336-2EA5EAD280CF

Shqipëria nuk mbështet deklaratën e Borrellit, qëndron krah Kosovës

epa10534672 Serbia's Defense Minister Milos Vucevic attends the first edition of the Shuman Security and Defence Forum organized by the European Union External Action (EEAS) at the European Parliament in Brussels, Belgium, 21 March 2023.  EPA-EFE/STEPHANIE LECOCQ

Vuçeviq: Serbia, e zhgënjyer me KFOR-in

vulin

Mediat serbe, Vulin shfaqet në Lindjen e Mesme tre ditë pas sulmit terrorist në Banjskë

Ramush-Haradinaj-5

Haradinaj pas takimit me Osmanin: Rreziku është prezent, të bashkëpunojmë me aleatët për të shpëtuar jetë

vucic-1

Vuçiq mund të përballet me një seancë të jashtëzakonshme për ngjarjen terroriste në veri, opozita: Ai di diçka

Screenshot_2023-09-27-12-57-46-259-edit_com.facebook.katana

Ministri Shveçla jep detaje të reja nga aksioni. Ja kush është njëri nga të vrarët

dacic

Daçiq “nuk e di” nëse Radoiçiq është në videon që nxori Sveçla

jusuf buxhovi

Mashtrimi i “konfliktit të grirë” me Serbinë dhe modeli i Donbasit?

INFO

NA NDIQ