BE heton Facebook dhe Instagram, rrjetet sociale dyshohet se shkaktojnë varësi tek fëmijët

Picture of INA
INA

24/05/2024

Bashkimi Evropian nisi të enjten një hetim zyrtar ndaj rrjeteve sociale Facebook dhe Instagram nën dyshimet se platformat në pronësi të kompanisë Meta po shkaktojnë varësi tek fëmijët.

“Ne nuk jemi të bindur se Meta ka bërë mjaftueshëm për të përmbushur detyrimet që rrjedhin nga Akti i Shërbimeve Digjitale për të zbutur rreziqet e efekteve negative në shëndetin fizik dhe mendor të të rinjve europianë në platformat e saj Facebook dhe Instagram” – tha komisioneri europian për Tregun e Brendshëm Tieri Breto (Thierry Breton).

Ligji, që hyri në fuqi vitin e kaluar, kërkon që kompanitë e mëdha të teknologjisë të bëjnë më shumë për të kundërshtuar përmbajtjet e paligjshme dhe të dëmshme në platformat e mediave sociale.

Ky është hetimi i dytë ndaj kompanisë Meta, pas një hetimi të nisur muajin e kaluar nga Komisioni Europian lidhur me trajtimin e përmbajtjes politike mes shqetësimeve se kompania nuk po bënte mjaftueshëm për të kundërshtuar dezinformimin përpara zgjedhjeve evropiane që mbahen në qershor.

Facebook dhe Instagram janë ndër platformat e mëdha në internet që duhet të jenë në përputhje me Aktin e Shërbimeve Digjitale të Bashkimit Evropian dhe rrezikojnë gjoba që mund të arrijnë deri në 6 për qind të xhiros globale apo edhe bllokim të tyre në rast të shkeljeve të rënda dhe të përsëritura./rtsh/

TË FUNDIT
22 orë
Zero roaming me BE-në deri më 2027
2 ditë
Një djalosh shqiptar krijon kompaninë e parë të Inteligjencës Artificiale në Itali me vlerë mbi 1 miliardë dollarë
2 ditë
Aksionarët e Tesla-s miratuan pagesën prej 56 miliardë dollarë për Elon Musk
3 ditë
Rrjeti social X vendos ti bëjë pëlqimet private për të gjithë përdoruesit
3 ditë
Për çfarë është e aftë Inteligjenca Artificiale?

ME TE LEXUARA

22 orë
Zero roaming me BE-në deri më 2027

LEXO MË SHUMË

roaming-800x445

Zero roaming me BE-në deri më 2027

Uljan Sharka

Një djalosh shqiptar krijon kompaninë e parë të Inteligjencës Artificiale në Itali me vlerë mbi 1 miliardë dollarë

tesla-model-3-behet-makina-elektrike-me-e-shitur-ne-evrope_5ca31f5e2e44d

Aksionarët e Tesla-s miratuan pagesën prej 56 miliardë dollarë për Elon Musk

Elon Musk X twitter

Rrjeti social X vendos ti bëjë pëlqimet private për të gjithë përdoruesit

intelegjenca artificiale

Për çfarë është e aftë Inteligjenca Artificiale?

Elon-Musk-cip

Çfarë e shtyu Elon Musk të hiqte dorë nga padia kundër kompanisë ‘Open AI’?

femij telefon

Përdorimi i tepruar i internetit “fik” trurin

apple

Modaliteti i ri i lojës i iPhone e bën atë “më të shpejtë” dhe “me reagim të përmirësuar”

Elon Musk X twitter

Elon Musk kërcënon të ndalojë përdorimin e pajisjeve Apple në kompanitë e tij për shkak të partneritetit me OpenAI

INFO

NA NDIQ