BE i mbyll portën Shqipërisë, problem korrupsioni dhe kanabisi

0
Albania's Prime Minister Edi Rama (C) speaks with France's President Emmanuel Macron (2ndR) and Lithuania's President Dalia Grybauskaite (2ndL) as they pose for a family photo during an EU-Western Balkans Summit in Sofia on May 17, 2018. - European Union leaders meet their Balkan counterparts to hold out the promise of closer links to counter Russian influence, while steering clear of openly offering them membership. (Photo by Darko Vojinovic / POOL / AFP) (Photo credit should read DARKO VOJINOVIC/AFP/Getty Images)

Franca është e vendosur: Nuk ka BE për Shqipërinë, problem korrupsioni dhe kanabis

Një nga gazetat e njohura britanike, Express, shkruan se është bllokuar oferta e BE për të nisur negociatat me Shqipërinë. Gazeta Express, e njohur për qëndrimet e saj kritike ndaj BE-së, shkruan se shtetet anëtare të Bashkimit Evropian po pengojnë bisedimet e pranimit të Shqipërisë, ndërsa sulmojnë korrupsionin dhe prodhimin e kanabisit në vendin ballkanik. Gazetari Matt Drake shkruan se “Në qershor, Komisioni Evropian rekomandoi çeljen e negociatave për Shqipërinë që të bashkohet me bllokun”. “Por vendet e BE, veçanërisht Franca, po tentojnë që të bllokojnë ofertën për anëtarësim. Parisi e justifikon kundërshtimin ndaj Shqipërisë për shkak të problemeve të vendit ballkanik me korrupsionin dhe krimin e organizuar”. Gazetari shkruan se sipas Financial Times në vitin 2017, asnjë vend evropian nuk ka kultivuar më shumë kanabis se Shqipëria. “Ka dyshime për kursin e reformave të qeverisë shqiptare. Nuk janë vetëm vendet evropiane, por edhe Shqipëria vetë. Vendi ka një nivel ekstremisht të lartë pakënaqësie dhe qindra-mijëra janë larguar nga vendi vitet e fundit”. Shqipëria ende është pa Gjykatë Kushtetuese, ende nuk janë ngritur institucionet e reja të Drejtësisë, sikurse SPAK dhe BKH, të cilat do të jenë prokuroria dhe gjykata speciale për të hetuar dhe gjykuar korrupsionin e zyrtarëve të larë, dhe pa plotësuar këto reforma deri në qershorin e 2019-s, të cilat janë kushtëzuar nga BE në 28 qershor 2018, është e qartë se për Shqipërinë nuk do të ketë dritë jeshile për hapjen e negociatave për anëtarësim në BE.