BE-ja i jep Meta-s 24 orë për të ‘marrë masa’ për videot e Hamasit

ina-online
ina-online

11/10/2023

BE-ja ka paralajmëruar Mark Zuckerbergun për përhapjen e “dezinformatave” në platformat e mediave sociale të Meta-s pas sulmit të Hamasit ndaj Izraelit.

Ajo i tha Meta-s, e cila zotëron Facebook dhe Instagram, se “ka 24 orë” për të ndërmarrë veprime dhe për të respektuar ligjin evropian, shkruajnë mediat e huaja.

Firmat e mediave sociale kanë parë një rritje të dezinformatave rreth konfliktit, duke përfshirë imazhe të modifikuara dhe video të etiketuara gabimisht.

Të martën, BE-ja paralajmëroi X, i njohur më parë si Twitter, për një përmbajtje të tillë.

Komisioni Evropian ndërkohë u kujtoi të gjitha kompanive të mediave sociale se atyre u kërkohet ligjërisht të parandalojnë përhapjen e përmbajtjes së dëmshme në lidhje me grupin militant palestinez Hamas.

“Përmbajtja që qarkullon në internet që mund të lidhet me Hamasin kualifikohet si përmbajtje terroriste, është e paligjshme dhe duhet të hiqet…”, tha një zëdhënës i Komisionit.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

ukraine

Rusia ka humbur 338,820 trupa në Ukrainë që nga fillimi i pushtimit

openAI

A është Gemini i Google “më i zgjuar” se ChatGPT i OpenAl?

mira murati

Çfarë lloj marrëveshjeje për inteligjencën artificiale arriti BE-ja

Internet-Safe-Day

6G po vjen në iPhone: Apple nuk heq dorë nga modemet e veta

apple-iphone-15-pro-3

iPhone 19 me një risi që telefonat Android e kanë pasur prej vitesh

Gaza

G7: Nevojitet veprim urgjent për të minimizuar humbjet civile në Gaza

messenger

Meta do të lansojë veçorinë ‘end-to-end encryption’ për bisedat në Messenger

wikipedia

Këto ishin temat më të kërkuara në Wikipedia këtë vit

biden-trump

Biden: Nuk jam i sigurt nëse do të kandidoja përsërsi, nëse Trump nuk do të ishte në garë

INFO

NA NDIQ