BE-ja ia ndalon Metas përdorimin e të dhënave personale për reklama

Picture of INA
INA

02/11/2023

Bordi Evropian për Mbrojtjen e të Dhënave ka nxjerrë vendim detyrues që ndalon Metan, kompaninë që ka në pronësi Facebookun dhe Instagram, të përdorë të dhënat personale të përdoruesve që atyre t’iu shfaqen reklama të caktuara.

“Urdhri prezanton ndalim të përpunimit të të dhënave personale për reklamat mbi baza ligjore të kontratës dhe interesit legjitim në të gjithë zonën ekonomike evropiane”, ka thënë Bordi Evropian për Mbrojtjen e të Dhënave (EDPB), raporton France 24.

Urdhri vjen pasi Meta bëri të ditur se përdoruesit e Facebookut dhe Instagramit në Evropë do të mund të paguajnë për të mos iu shfaqur asnjë reklamë.

Vendimi i EDPB-së detyron rregullatorin e të dhënave të Irlandës, i cili ka juridiksion mbi operacionet e Metas në Evropë, të ndërmarrë veprimet përfundimtare për këtë çështje brenda dy javësh, me ndalimin që hyn në fuqi shtatë ditë më vonë.

TË FUNDIT
2 ditë
Facebooku e Instagrami ia heqin kufizimet Donald Trumpit
4 ditë
“Nuk kanë turp!" Trump për Zuckerberg: Nëse bëhem president, do ta dërgoj në burg për një kohë të gjatë
5 ditë
“ChatGPT” vjen në një pjesë të automjeteve të gjigantit gjerman
5 ditë
Paralajmërojnë ekspertët: Rritja e temperaturave mund të ndikojë në Wi-Fi-në tuaj
5 ditë
Whatsappi do t’ua mundësojë të flisni me njerëz në gjuhë të huaja

ME TE LEXUARA

No data was found

LEXO MË SHUMË

auto_donald-trump-oval-office1550229304

Facebooku e Instagrami ia heqin kufizimet Donald Trumpit

auto_donald-trump-oval-office1550229304

“Nuk kanë turp!” Trump për Zuckerberg: Nëse bëhem president, do ta dërgoj në burg për një kohë të gjatë

chat-gpt

“ChatGPT” vjen në një pjesë të automjeteve të gjigantit gjerman

wi-fi ruter

Paralajmërojnë ekspertët: Rritja e temperaturave mund të ndikojë në Wi-Fi-në tuaj

whatsapp-1100x620-1-600x360-1

Whatsappi do t’ua mundësojë të flisni me njerëz në gjuhë të huaja

tik tok

A do të ndalohet përfundimisht përdorimi i TikTok-ut në Kosovë?

meta-logo-1

Brazili kërkon nga Meta të pushojë së shfrytëzuari të dhënat e përdoruesve për të trajnuar modelet e tij gjeneruese të AI

Apple-1

Apple miraton Epic Game Store për BE-në

Apple-1

Komisioni Europian akuzon Apple se ka shkelur rregullat teknologjike të unionit

INFO

NA NDIQ