BE-ja propozoi futjen e euros dixhitale

Picture of ina-online
ina-online

29/06/2023

Bashkimi Evropian (BE) ndërmori të mërkurën hapin e parë të madh drejt lançimit të një versioni dixhital të euros, një projekt i diskutueshëm që është vënë në pikëpyetje nga politikanët dhe bankat.

Komisioni Evropian ka propozuar krijimin e një kuadri për futjen e mundshme të euros dixhitale dhe një propozim për të siguruar pranimin e detyrueshëm të pagesave me para në dorë, në mënyrë që të largohet frika e shumë njerëzve se monedha dixhitale mund të zëvendësojë plotësisht paratë.

Komisioni propozoi gjithashtu që euros dixhitale, një monedhë jomateriale, t’i jepet statusi i kursit ligjor në Eurozonë dhe aktualisht vetëm kartëmonedhat dhe monedhat e euros e kanë këtë status.

Nga Kina në SHBA, Xhamajka në Japoni, më shumë se 100 banka qendrore në mbarë botën po eksplorojnë ose përgatiten të prezantojnë monedhat dixhitale ndërsa pagesat elektronike rriten, duke ndryshuar mënyrën se si njerëzit i shpenzojnë paratë e tyre.

Lëvizja për të krijuar një version dixhital të monedhës së përbashkët filloi në vitin 2020 kur presidentja e Bankës Qendrore Evropiane (ECB), Christine Lagarde, propozoi idenë dhe banka nisi një konsultim publik.

Më 28 qershor, Komisioni Evropian, organi ekzekutiv i BE-së, publikoi një propozim që do të ishte baza ligjore mbi të cilën BQE mund të nisë euron dixhitale.

Monedha do të jetë në dispozicion për individët që jetojnë në Eurozonë dhe vizitorët. Ai do të ofronte një mundësi shtesë pagese për qytetarët që të përdorin online dhe offline me kuletat e tyre dixhitale, duke ofruar të njëjtin anonimitet si monedhat dhe kartëmonedhat.

Ligji përfundimtar duhet të mbështetet nga 27 shtetet anëtare të BE-së dhe Parlamenti Evropian.(INA)

TË FUNDIT
4 orë
A është e mundur që ‘Simpsons’ parashikuan kandidaturën e Kamala Harris? Ky është një episod nga viti 2000
18 orë
Vëllai i Biden, Frank tregon arsyet se pse presidenti amerikan hoqi dorë nga kandidatura e zgjedhjeve të 2024-së
22 orë
Kamala Harris në kërkim të profilit politik dhe parave
24 orë
LSM: Shpenzimet për një familje në Maqedoni për muajin korrik, 60.570 denarë
24 orë
Ulen çmimet e derivateve të naftës

ME TE LEXUARA

4 orë
A është e mundur që ‘Simpsons’ parashikuan kandidaturën e Kamala Harris? Ky është një episod nga viti 2000
2 ditë
CNN zbulon prapaskenat, ja kur e mori Joe Biden vendimin përfundimtar për t’u tërhequr nga gara për President
1 ditë
Këmbimi valutor/ Çfarë po ndodh sot me monedhat e huaja? Me sa po blihen dhe shiten dollari dhe euro
1 ditë
Maqedonia e Veriut do të rris numrin e fluturimeve me çmime të ulta
1 ditë
Demokratët të ndarë për kandidatin për president pas largimit të Biden, kush do t’i prijë garës?!
1 ditë
Mori mbështetjen e Biden si kandidate për Presidente, Harris: Ne do të fitojmë!

LEXO MË SHUMË

kamala

A është e mundur që ‘Simpsons’ parashikuan kandidaturën e Kamala Harris? Ky është një episod nga viti 2000

Biden

Vëllai i Biden, Frank tregon arsyet se pse presidenti amerikan hoqi dorë nga kandidatura e zgjedhjeve të 2024-së

Kamala Harris 2

Kamala Harris në kërkim të profilit politik dhe parave

fature-market

LSM: Shpenzimet për një familje në Maqedoni për muajin korrik, 60.570 denarë

derivate nafta dizeli benzin

Ulen çmimet e derivateve të naftës

Kamala Harris

Mori mbështetjen e Biden si kandidate për Presidente, Harris: Ne do të fitojmë!

vullnet poshka biden

Demokratët të ndarë për kandidatin për president pas largimit të Biden, kush do t’i prijë garës?!

Aeroporti_Shkupit-750x430-1

Maqedonia e Veriut do të rris numrin e fluturimeve me çmime të ulta

Kembim valutor euro dollar

Këmbimi valutor/ Çfarë po ndodh sot me monedhat e huaja? Me sa po blihen dhe shiten dollari dhe euro

INFO

NA NDIQ