BE vendos një gjobë prej 390 milionë euro ndaj META

Iliria News Agency
Iliria News Agency

05/01/2023

Gjiganti i rrjeteve sociale Meta pësoi një humbje të madhe ligjore të mërkurën, e cila mund të çojë në pezullimin e reklamave për Facebook dhe Instagram, pasi autoritetet evropiane zbuluan se përmes rregulloreve të veçanta detyronin njerëzit të pranonin reklama të personalizuara.

Sipas vendimit të gjykatës, gjoba i imponuar kompanisë arrin në 390 milionë euro. Përveç kësaj, ka mundësi që Meta të detyrohet të bëjë ndryshime të kushtueshme.

Vendimi shihet si një nga më të rëndësishmit që kur BE miratoi legjislacionin që synon të kufizojë aksesin e Facebook dhe kompanive të tjera në mbledhjen e informacionit personal. Ligji hyri në fuqi në vitin 2018. /abcnews.al

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

tik tok

TikTok sfidon Instagramin! Gjiganti i rrjeteve sociale bën gati aplikacionin e ri

google maps

Veçoria e ardhshme e Google Maps ju dërgon në destinacionin e dëshiruar pa pasur nevojë për internet

Apple-1

Apple heq aplikacionet WhatsApp dhe Threads nga Kina

tik tok

Kongresi Amerikan voton pro ndalimit të TikTok në SHBA

intel

Intel zbulon kompjuterin më të madh neuromorfik në botë “të frymëzuar nga truri i njeriut”

rrjete sociale instagram facebook tik tok

Ky rrjet social mund ta kërcënojë Facebook, Instagram dhe TikTok

facebook-meta

Çfarë bën inteligjenca e përmirësuar artificiale e WhatsApp, Instagram, Facebook dhe Messenger

perdoruesit-e-telegram-mund-te-terheqin-cdo-mesazh-te-derguar-e-madje-biseda-te-plota_5c9920008d185

Shpërndanin fotografi dhe video të ndryshme intime, kërkohet paraburgim për administratorin e grupit “Albkings”

nasa-toka-bota-zjarre

Bën kaq nxehtë, sa Toka rrotullohet më ngadalë

INFO

NA NDIQ