Befasia Meloni për shqiptarët

Picture of INA
INA

16/08/2023

Daut Dauti

Vizita joformale (private) e kryemistres së Italisë, Giorgia Melonit, në Shqipëri ka domethënie të madhe. Në shumë raste vizitat private të burrështetasve janë më të rëndësishme se ato zyrtare. Kjo është për shkak se vendi që vizitohet është zgjedhje personale e pëlqyeshme kurse në vizita formale zyrtarët shkojnë edhe në vendet që nuk iu pëlqejnë.

Në Kosovë Italia nuk ka pothuaj asnjë rol apo domethënie, por për Shqipërinë ky shtet është shumë i rëndësishëm. Politika italiane në shumicën e rasteve e ka favorizuar Jugosllavinë (Serbinë) në relacion me Shqipërinë. Ta kujtojmë se në vitin 1999 Italia e mbronte Serbinë dhe ishte kundër bombardimeve të NATO-s derisa SHBA nu kia tërhoqi vërejtjen politikës italiane.

Por, Meloni është duke bërë me dije se tashti është ndryshe dhe se Shqipëria në politikën italiane zë vend më të rëndësishëm se vendet tjera ballkanike. Meloni në fakt ka ndryshuar shumë nga momenti i ardhjes në pushtet, sidomos në politikën e jashtme. Në fushatën zgjedhore retorika e saj ka qenë e bazuar në rrënjë fashiste pasi që shprehej kundër emigrantëve, veqanërisht kundër atyre që vijnë nga Afrika (pra racës së zezë), ishte anti islamike, anti LGBT, etj.

Por, me ardhjen në pushtet, Meloni nuk i ka zbatuar këto premtime me të cilat i përfitoi votuesit djathtist. Me politikën e saj pragmatike, sidomos në sferën e jashtme, Meloni është bërë befasi e madhe. Megjithatë, disa ende besojnë se ajo mund ta bëjë kthesën në drejtim të autoritarizmit ekstrem djathtist për t’i përmbushur premtimet.

TË FUNDIT
4 ditë
Naser Hani, atdhetari nga Veleshta që i dha shumë shqiptarisë
6 ditë
Rritja partive nacionaliste në Parlamentin e BE-së mund të ketë implikime për Maqedoninë dhe më gjerë
1 javë
Shkundja "FLontit" dhe kush po i ha "GURABIJAT"!
1 javë
Edhe PPD-ja i fitoi zgjedhjet dhe iku në opozitë, por s’qante si ti o Ali Ahmeti!
1 javë
Meloni në Shqipëri, ama duhet dhe qasje konstruktive, rajone europiane në Ballkan,investime, etj

ME TE LEXUARA

No data was found

LEXO MË SHUMË

Naser Hani

Naser Hani, atdhetari nga Veleshta që i dha shumë shqiptarisë

muhamer pajaziti

Rritja partive nacionaliste në Parlamentin e BE-së mund të ketë implikime për Maqedoninë dhe më gjerë

Naser Pajaziti

Shkundja “FLontit” dhe kush po i ha “GURABIJAT”!

fejzi hajdari

Edhe PPD-ja i fitoi zgjedhjet dhe iku në opozitë, por s’qante si ti o Ali Ahmeti!

muharrem salihu

Meloni në Shqipëri, ama duhet dhe qasje konstruktive, rajone europiane në Ballkan,investime, etj

durresi plazh bregdeti deti shqiptar golem

Shqipëria e përmbytur nga turistë qoftesh e jo milionash…!?

isabel alende

Isabel Alende: Pse njerëzit janë lodhur nga demokracia dhe po përqafojnë diktaturat

urim hasipi

Me marrëveshjen e Ohërit është thyer ëndrra e shqiptarëve

adnan azizi

Strofulla e fundit e maskarenjëve është “patriotizmi”

INFO

NA NDIQ