Befason Hisen Berisha, mbështet Kurtin

INA
INA

30 Maj, 2023

Deputeti i PDK-së, Hyien Berisha, ka mbështetur Qeverinë e Kosovës për funksionalizmin e mandatit të kryetarëve të komunave veriore.

Në profilin e tij në “Facebook”, ai ka shkruar se nuk mund të negociohet për zbatimin e ligjshmërisë kushtetutshmërisë në tërë territorin e vendit.

Ai ka kërkuar nga kryeministri Albin Kurti që të mos tërhiqet përballë presionit.

“Në mbështetje të funksionalizimit të mandatit të Kryetarëve! (Nuk mund të negociohet për sundimin e ligjit, zbatimin e ligjshmërisë dhe kushtetutshmërisë në tërë vendin.) Paralajmërimi i sllovakut Lajcak, po rezulton të jet skenar i parapërgatitur e të cilin e paralajmëroj vet ai, se do të ketë konflikt të armatosur , në të kundërtën e implementimit të “zajednices” si republikë autonome në veri një model i republikave autonome ruse. Mbështetja diplomatike ndaj Vuciqit, është hap i gabuar ngase do të nxis trazira në rajon, si dhe mund të pritet që gjatë javës në vazhdim serbet do ngritën në revolta për ta hendikepuar procesin e përmbylljes së Pavarësisë përmes konfliktit.”, ka shkruar Berisha.

Ai ka bërë me dije se nuk do të lejohet që pas këtyre ngjarjeve të bëhet ndonjë marrëveshjes e dëmshme.

“Prandaj ne e mbështesim qeverinë që ti marrë masat e plota për ta zbatua ligjin. Pra, pa asnjë ekuivokë e mbështesim zbatimin e ligjshmërisë edhe funksionalizimin e mandatit të kryetarëve por, nuk do të tolerojmë të bëhet cirk me tensionimin e situatës e të bëni marrëveshje politike të dëmshme dhe kundër interesave shtetërore, siç kanë inskenua situata deri me tash, e më pastaj kanë arritur marrëveshje të dëmshme për Kosovën siç ka ndodhur nga Shtatori 2021, e deri me tani me marrëveshjet për lëvizje të lirë, targa, energji, Plani Brukselit apo kumulativisht Aneksi i Ohirit”, ka shkruar Berisha.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_5646

Pas publikimit të pamjeve, reagon kryeministri Kurti – ka këtë mesazh!

shaip kamberi

Kamberi reagon pas sulmit ndaj një familje shqiptare në Medvegjë

medvegja

“Këndonin këngë nacionaliste”- Serbët sulmojnë me gurë e mjete të rënda shtëpinë e shqiptarit në Medvegjë (FOTO)

Enver Bytyqi

Bytyçi: Takimi sekret në New York me Vuçiqin tri ditë para sulmit, Ja pse duan KFOR ta marr kontrollin në veri

IMG_5650

Sveçla: Kemi dëshmi se Serbia e organizoi sulmin në Banjskë – Kishte qëllim aneksimin e veriut të Kosovës

Radojcic vilat pasuria

Sveçla tregon se për çka do ta shfrytëzojnë vilën e Radojçiqit!

IMG_5648

Publikohet momenti i sulmit ku u vra polici Afrim Bunjaku (VIDEO)

vjosa Osmani

Osmani: Me armët ruse Vuçiq po mendon aneksimin sipas modelit të Krimesë

Shaip Kamberi

Kamberi: Vuçiq mund të hakmerret ndaj shqiptarëve në Luginën e Preshevës

INFO

NA NDIQ