Begaj: Jemi bashkë me Kosovën në OKB, marrëdhëniet Kurti-Rama janë shumë të mira

Picture of INA
INA

21/09/2023

Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj tha se gjatë Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara në New York mund të shprehen “çështjet tona që na shqetësojnë më shumë”, duke përmendur Kosovën.

Begaj kryeson delegacionin shqiptar në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara dhe Shqipëria aktualisht udhëheq me Presidencën në Këshillin e Sigurimit në OKB. Ai tha në një intervistë për Abcnews se duhet të flitet për Kosovën dhe për situatën e shqiptarëve në Luginën e Preshevës në forume të tilla.

“Gjatë këtij forumi, mund të shprehim edhe gjëra që kanë lidhje me shqiptarët, çështjet tona që na shqetësojnë më shumë, sidomos me ata të cilët jetojnë jashtë Shqipërisë. Patjetër flitet për situatën në Kosovë, flitet për situatën e shqiptarëve në Luginën e Preshevës”, tha Begaj.

Ai tha se me presidenten Vjosa Osmani ka “komunikim të shkëlqyer”.

“Patjetër që jemi bashkë. Jemi një komb dhe dy shtete. Kombi shqiptar e ka treguar që e ka në ADN-në e vet frymën europiane dhe rrugëtimin euroatlantik. Patjetër që në këtë rrugëtim që është ëndërr e të gjithë shqiptarëve, ne duhet të jemi bashkë me Kosovën”, tha Begaj.

Presidenti i Shqipërisë tha se marrëdhëniet ndërmjet kryeministrave Edi Rama dhe Albin Kurti janë të tilla.

“Kështu janë (marrëdhëniet) edhe në nivel kryeministrash. Është përceptimi juaj i gabuar. Në dukje mund të duket ashtu, por marrëdhëniet janë shumë të mira”, tha Begaj.

TË FUNDIT
30 minuta
Goditen dy kompani të lojrave të fatit në Maqedoni, i merren licencat
2 orë
LSM: Shpenzimet për një familje në Maqedoni për muajin korrik, 60.570 denarë
2 orë
Taravari: BDI kishte 22 vite për të implementuar idetë
2 orë
Ulen çmimet e derivateve të naftës
6 orë
Qeveria VMRO dhe VLEN parasheh masa të reja për rritjen e natalitetit

ME TE LEXUARA

15 orë
CNN zbulon prapaskenat, ja kur e mori Joe Biden vendimin përfundimtar për t’u tërhequr nga gara për President
8 orë
Maqedonia e Veriut do të rris numrin e fluturimeve me çmime të ulta
8 orë
Demokratët të ndarë për kandidatin për president pas largimit të Biden, kush do t’i prijë garës?!
8 orë
LIVE/Kjo është gjendja në pikat kufitare, pritje dhe kolona
2 ditë
Vrasje e trefishtë në Memaliaj në Shqipëri
7 orë
Sulmi në Liqenin e Ujmanit, policia identifikon një të dyshuar

LEXO MË SHUMË

kazino

Goditen dy kompani të lojrave të fatit në Maqedoni, i merren licencat

fature-market

LSM: Shpenzimet për një familje në Maqedoni për muajin korrik, 60.570 denarë

arben taravari

Taravari: BDI kishte 22 vite për të implementuar idetë

derivate nafta dizeli benzin

Ulen çmimet e derivateve të naftës

sleep-gjumi-baby

Qeveria VMRO dhe VLEN parasheh masa të reja për rritjen e natalitetit

Saranda

Hotelet në Sarandë dhe Ksamil ulin çmimet, nisin fushata në rrjete sociale

liqeni i ujmanit

Sulmi në Liqenin e Ujmanit, policia identifikon një të dyshuar

Tabanoc kufi

LIVE/Kjo është gjendja në pikat kufitare, pritje dhe kolona

vullnet poshka biden

Demokratët të ndarë për kandidatin për president pas largimit të Biden, kush do t’i prijë garës?!

INFO

NA NDIQ