“Bëhuni gati për kolaps”, historiani amerikan: Lufta e dështuar në Ukrainë e dobësoi Putinin

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

10/01/2023

Humbja e Kremlinit në Ukrainë është gjithnjë e më mundshme, kështu pretendojnë historianët amerikanë, duke theksuar se Perëndimit duhet të përgatitet për skenarët e ardhshëm.

Historiani amerikan dhe profesori universiteti i shkencave politike Alexander Motley për “Foreign Policy” ka thënë se kombinimi i një lufte të dështuar jashtë vendit dhe një sistem i brishtë mund të sjellë një shpërthim.

Pavarësisht nëse do të jetë e mirë apo e keqe për Perëndimin, është një rezultat për të cilin politikanët duhet të përgatiten.

Një skenar që meriton shumë më tepër vëmendje është kolapsi i kontrollit dhe federatës së centralizuar, sepse, siç thotë ai, ka një histori të pasur të kolapsit të shtetit pas luftërave, revolucioneve, kolapsit të sistemit, krizave ekonomike dhe ngjarjeve të tjera epokale.

Në kushtet e sotme, ai vazhdon të thotë, mund të duhet vetëm një shkas për ta shtyrë sistemin drejt kolapsit. Lufta e dështuar me Ukrainën, e cila ekspozoi dobësinë e Putinit dhe vendit të tij, mund të jetë shkëndija që do të rrëzojë institucionet e rraskapitura ruse.

Por nëse shfaqet një shkëndijë, një kolaps i mundshëm rus do të ishte destabilizues dhe i dhunshëm dhe mund të përfshijë luftë civile, të paktën kështu mendon historiania Marlene Laruelle, drejtore e Institutit për Studime Evropiane, Ruse dhe Euroaziatike të Universitetit George Washington.

As politika perëndimore dhe as vetë Putini nuk mund të bëjnë shumë për ta ndaluar atë. Kjo pasi Rusia tashmë është e ngarkuar me kriza institucionale të rrënjosura thellë, të cilat janë rënduar shumë nga njeriu që e bëri Rusinë të brishtë dhe të paqëndrueshme dhe gjeneroi shkëndijën e mundshme që do të prodhojë rënien e Putin, shkruan më tej “Forin Polisi”.

TË FUNDIT
2 orë
Macron: Unë me të vërtetë mendoj se Evropa jonë mund të vdesë
12 orë
Rusia sulmon një qendër tregtare në Kharkiv, 12 persona humbin jetën, mbi 40 të tjerë plagosen
14 orë
Biden me deklarata të ashpra për Putin: Qëndrojmë fort me Ukrainën kundër një tirani brutal
2 ditë
Rusia heq shenjuesit e kufirit me Estoninë, reagon me urgjencë kreu i NATO
2 ditë
VIDEO/Ukraina hakmerret keq ndaj Rusisë, i shkatërron sistemin raketor që vlen 800 milionë dollarë

ME TE LEXUARA

2 ditë
VIDEO/Ukraina hakmerret keq ndaj Rusisë, i shkatërron sistemin raketor që vlen 800 milionë dollarë
2 ditë
Rusia heq shenjuesit e kufirit me Estoninë, reagon me urgjencë kreu i NATO
14 orë
Biden me deklarata të ashpra për Putin: Qëndrojmë fort me Ukrainën kundër një tirani brutal
12 orë
Rusia sulmon një qendër tregtare në Kharkiv, 12 persona humbin jetën, mbi 40 të tjerë plagosen
2 orë
Macron: Unë me të vërtetë mendoj se Evropa jonë mund të vdesë

LEXO MË SHUMË

Makron Macron

Macron: Unë me të vërtetë mendoj se Evropa jonë mund të vdesë

ukraine

Rusia sulmon një qendër tregtare në Kharkiv, 12 persona humbin jetën, mbi 40 të tjerë plagosen

biden-putin

Biden me deklarata të ashpra për Putin: Qëndrojmë fort me Ukrainën kundër një tirani brutal

anije1

Rusia heq shenjuesit e kufirit me Estoninë, reagon me urgjencë kreu i NATO

raketa

VIDEO/Ukraina hakmerret keq ndaj Rusisë, i shkatërron sistemin raketor që vlen 800 milionë dollarë

shtepia e Bardhe-usa

Me vlerën prej 275 milionë dollarësh, SHBA përgatit një paketë të re ndihme për Ukrainën

Keshilli-i-Sigurimit-OKB

Hungaria, shteti i vetëm i BE-së që votoi kundër rezolutës për Srebrenicën

auto_donald-trump-oval-office1550229304

GJYQI NDAJ TRUMPIT: Tani topi është në fushën e ish-presidentit

erdogan

Erdogan: Alija Izetbegoviç veshi uniformën kur duhej, le të kujtojmë fjalët e tij për Srebrenicën

INFO

NA NDIQ