Bëhuni gati se vjen bora e parë në vend

INA
INA

09/11/2023

Në Maqedoninë e Veriut seria e valëve të ajrit të lagësht vijnë nga Atlantiku. Reshje të reja në vendin tonë priten që nga dita e premte, kështu që gjatë fundjavës dhe herë pas here do të jenë të bollshme dhe lokale të shoqëruara me bubullima, si dhe me erë të shtuar deri herë pas here të fortë nga drejtimi jugor dhe jugperëndimor.

“Në malet e larta (mbi 2000 metra herë pas here do të ketë reshje bore). Nuk përjashtohet mundësia që vija e borës në rajonet perëndimore dhe veriperëndimore të bjerë nën 2000 metra. Të premten dhe të shtunën do të fryjë erë e fortë, herë pas here e fortë në disa vende nga drejtimi jugor dhe jugperëndimor (herë pas here dhe lokalisht me shpejtësi mbi 60 km/h). Lokalisht, deri në fund të kësaj jave do të ketë sërish reshje të konsiderueshme të sedimentit ujor dhe të reja mbi 30 l/m2 sediment ujor. Ndryshe, me valën e fundit të ajrit të lagësht nga Atlaniku, më së shumti shi në vendin tonë ka rënë në Dibër, 38 litra. E në Shkup me rrethinë nga e premtja priten reshje të reja të shoqëruara me erë të fortë nga drejtimi jugor. Temperaturat në periudhën e ardhshme do të jenë më të ulëta për shkak të depërtimit të ajrit të ftohtë nga veriu, ndërsa temperaturat maksimale ditore do të rriten në intervalin prej 10 deri në 18 gradë. Temperaturat minimale gjithashtu do të jenë më të ulëta dhe në shumë vende do të zbresin deri në rreth 5 gradë, e në disa vende, veçanërisht në Maleshevi do të zbresin rreth -2 gradë, kështu që presim ngricat e para për këtë sezon, jo vetëm në Maleshevi, por edhe në vende të tjera nëpër Maqedoni”, thotë meteorologu Slavço Poposki.

Nëse gjërat qëndrojnë kështu, moti në vendin tonë do të bëhet edhe më i ftohtë rreth datës 20 nëntor dhe më pas, përveç vendeve më të larta dhe maleve, borë pritet edhe në qytetet e vendit tonë.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

TABANOC-696x522

Kapen 13 sirianë në afërsi të vendkalimit kufitar “Tabanoc”

bullgari-maqedoni

OKB: Bullgaria t’i garantojë të drejtat e pakicës maqedonase

Izet Mexhiti kasami opozita len lidhja

LEN: BDI së pari i mashtroi shqiptarët me Naser Zyberin, tani për së dyti me Talat Xheferin si kryeministër teknik-administrativ

sela

Ndërroi jetë aktivisti i ASH-së, Emri Bislimi

arrestime terrorizem shkup

Ndalohet një 20-vjeçar nga Kumanova, kapet me lëndë narkotike

naser zyberi

Zyberi me rastin e 10 dhjetorit: Secili ka të drejtë të jetojë një jetë normale

Bujar Osmani

Osmani: Shqiptarët përdoren si temë rezervë për pozicione më të mira elektorale nga partitë nacionaliste maqedonase!

vucic

Vuçiq: Infrastrukturë gazi edhe drejt Maqedonisë së Veriut!

lsdm vmro

Vrasësi dhe vrasjet shfrytëzohen për politikë ditore/ VMRO-ja dhe LSDM-ja vazhdojnë të kërkojnë përgjigje nga njëra-tjetra

INFO

NA NDIQ