Bekim Rexhepi premton se rruga Tetovë – Prizren do të jetë e sigurt dhe nuk do ta ndjek fati i autostradës Kërçovë – Ohër

INA
INA

17/01/2024

Mjetet për projektim janë siguruar, ndërkaq për ndërtimin ende jo pasi pritet të përfundojë projektimi.

Bekim Rexhepi, zëvendësministër i Transportit dhe Lidhjeve në “10 minuta” në TV21 bëri të ditur se varianti final i rrugës Tetovë – Prizren tashmë është gati dhe se e njëjta pritet të shkurtojë rrugën aktuale për 150 kilometra.

“Ky aks rrugor do të lidhet me autostradën “Ibrahim Rugova” në Kosovë. Shkurtimi i rrugës do të jetë bukur i madh. Tani sipas asaj që pash, nga Tetova deri në Prizren tani ka 195 deri në 200 kilometra kurse sipas parametrave, sepse tani nuk kemi projekt ku saktë do të tregohet se sa kilometra por përafërsisht Tetovë – Prizren sipas projektit që do të jetë do të jetë afërisht 50 km”, tha Rexhepi.
Nga #Tetova deri në #Prizren tani ka rreth 200 km, me rrugën e re kjo do të shkurtohet në 50 km

Paraprakisht ka bërë të ditur se do të ketë tunel prej 6.4 kilometrash i cili do të bashkëfinancohet nga Maqedonia e Veriut dhe Kosova dhe do të jetë në pikën kufitare. Siguroi se nuk do ta ndjek fati i Kërçovë – Ohër pasi tha se do të jetë e sigurt dhe me standard të lartë.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

stevo-pendarovskiii-780x470-1

Pendarovski: Do të anëtarsohem në VMRO-DPMNE nëse do të arrijnë që maqedonasit t’i përfshijnë në Kushtetutën bullgare

IMG_9497

Kongresi i LSDM zyrtarizoi kandidaturën e Pendarovskit për president

IMG_9496

IPIS demanton: Nuk kemi bërë anketë që u shpërnda sot

IMG_9478

Pritja e Taravarit në Strugë në hapjen e shtabit zgjedhor (Video)

IMG_9479

Selimi: Ndihma e shpejt në Shkup për herë të parë me shef shqiptar

bdi-ali-ahmeti-cair

BDI me kandidatë për deputetë në njësitë 3 dhe 4, ja emrat?

Ilir-Demiri-921x614

Demiri: nuk do të ketë incizime pa radhë, terminet për rezonancë magnetike do të publikohen në “Termini im”

gordana-siljanovska-1392x899

Shkup: Gordana Siljanovska Davkova, kandidate për presidente e VMRO DPMNE-së

policia speciale maqedoni

Ish-kryetari i një komune në Maqedoni kapet nga policia si pjesë e një grupi kriminal

INFO

NA NDIQ