Bekim Sali: Hezitimi i Ali Ahmetit për të bërë reforma në parti është i dëmshëm për BDI-në, shqiptarët dhe shtetin

Picture of ina-online
ina-online

02/06/2024

Kryetari i Alternativës, Bekim Sali, ka reaguar pas mbledhjes që ka mbajtur sot Fronti Evropian në Tetovë.

Sali shkruan se mobilizimi i anëtarësisë nga ana e BDI-së me qëllim që të vijnë në pushtet është tregues për hezitimin që ka Ali Ahmeti për të bërë reforma të brendshme partiake.

“Nxitja e udhëheqësisë së BDI-së për “mobilizimin e anëtarësisë ” për të ardhur në pushtet është tregues për hezitimin e Aliut për të bërë reforma të brendshme partiake. Ky qëndrim është i dëmshëm së pari për BDI-në e pastaj për shqiptarët dhe për shtetin. Aliu dhe BDI-ja duhet të pranojnë se praktikat korruptive si “Soravia” dhe “Kazinot” janë fajtore për rënien e BDI-së në zonat kryesore shqiptare.
Rrjedhimisht, BDI-ja duhet t’i rikonfigurojë radhët e saj dhe të përpiqet për legjitimitet në mesin e mbështetësve të saj, gjë që do të nxiste një mjedis më të fuqishëm opozitar dhe politik.
Një parti që për 20 vjet pushtet nuk ka arritur ta definojë se çka është legjitimiteti dhe si përkufizohet ai, sepse ka qenë e zënë dhe e kapur në korrupsion, shpëtimin e vetëm për t’u rikthjellur e ka opozitën”, ka shkruar Bekim Sali, kryetar i Alternativës.

TË FUNDIT
3 minuta
Orhan Murtezani merr detyrën si ministër për Çështje Evropiane
17 minuta
Isufi la gjurmë në gazetarinë shqiptare
41 minuta
Zv.kryeredaktorit të Alsat i jepet lamtumira e fundit
43 minuta
Greqia sërish ia kujton veton Maqedonisë së Veriut
2 orë
Taravari nuk pret, gati shpalljen për ndërtimin e dy spitaleve

ME TE LEXUARA

1 ditë
Ndërroi jetë gazetari Isuf Kadriu, zv/kryeredaktori i TV ALSAT
9 orë
Varhelyi uron Mickoskin: Pres të bashkëpunojmë për të avancuar rrugën europiane të vendit
5 orë
Grubi: Do të vazhdoj të qëndroj në krah të Kryetarit Ali Ahmeti
24 orë
Deputetët turq të Frontit kërkojnë që në Kuvend të flitet edhe gjuha turke
9 orë
Taravari cakton zëvendësin e tij dhe ka një mesazh për gostivarasit
1 ditë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut, pasdite paralajmërime për shi
4 orë
Orhan Murtezani merr funksionin e ministrit për Çështje Evropiane

LEXO MË SHUMË

Murtezani-Mariciq-750x430

Orhan Murtezani merr detyrën si ministër për Çështje Evropiane

IMG_3551

Isufi la gjurmë në gazetarinë shqiptare

isuf-kadriu1-780x470

Zv.kryeredaktorit të Alsat i jepet lamtumira e fundit

maqedoni greqi marreveshja e prespes

Greqia sërish ia kujton veton Maqedonisë së Veriut

arben taravari

Taravari nuk pret, gati shpalljen për ndërtimin e dy spitaleve

talat xhaferi

Në ditën e fundit të punës si Kryeministër, Xhaferi: Shkruam histori

BDI selia

Katër vitet e fundit të BDI-së në pushtet, pas 16 vitesh del në opozitë, pasi hapi Front me të gjithë

mexhiti 1

Izet Mexhiti mer detyrën si ministër i Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinor

maricic orhan

Orhan Murtezani merr funksionin e ministrit për Çështje Evropiane

INFO

NA NDIQ