Bekteshi: 80 mijë denarë për termocentrale fotovoltaike në amvisëri, 20 mijë denarë për dritare PVC dhe 15 mijë denarë për kolektorë diellorë

Iliria News Agency
Iliria News Agency

20 Prill, 2023

Ministria e Ekonomisë, ashtu si vitet e kaluara, nuk do të shkurtojë buxhetin, por përkundrazi do të rrisë buxhetin për programin e burimeve të rinovueshme të energjisë si dhe do të inkurajojë efiçencën e energjisë. Mjetet në këtë program janë në vlerë të përgjithshme prej 70 milionë denarë.

Ministria e Ekonomisë këtë vit për herë të parë do të ofrojë subvencione deri në 80.000 denarë për instalimin e termocentraleve fotovoltaike në amvisëri, ndërsa do të vazhdojë me subvencione për dritare PVC deri në 20.000 denarë për amvisëri dhe për kolektorë diellorë deri në 15.000 denarë. Ministri i Ekonomisë Kreshnik Bekteshi thotë se buxheti për këtë vit të caktuar nuk është reduktuar, por përkundrazi është rritur dhe arrin në gjithsej 70 milionë denarë.

“Gjithsej 25 milionë denarë janë planifikuar për mbi 1200 amvisëri në vend për rimbursim të një pjese të shpenzimeve për blerjen apo instalimin e dritareve PVC apo alumini në amvisëri për vitin 2023. Me qëllim të përmirësimit të efikasitetit energjetik të objekteve, do të sigurojmë rimbursim deri në 50% të kostos, por jo më shumë se 20 mijë denarë për amvisëri, për personat që do të blejnë apo vendosin dritare PVC. Për instalimin e sistemeve kolektore termike diellore janë planifikuar 15 milionë denarë për mbi 1000 amvisëri. Bashkëfinancimi është deri në 30% por jo më shumë se 15.000 denarë për familje. Masa e tretë është rimbursimi i kostos së një pjese të kostove për blerjen dhe instalimin e termocentraleve fotovoltaike për prodhimin e energjisë elektrike deri në 6 kilovat, sipas vendimit të ri të Ministrisë së Ekonomisë në fushën e rritjes së kapacitetit. të kapacitetit të instaluar në çdo familje. Këtu janë planifikuar 30 milionë denarë dhe do të mbulojnë mbi 400 amvisëri, si masë që zbatohet për herë të parë në vendin tonë. Kthimi do të jetë deri në 30 5 por jo më shumë se 80.000 denarë”, tha ministri Bekteshi.

Krahas kësaj, ministri Bekteshi rikujtoi se sipas Rregullores së re dhe akteve të tjera ligjore, obligim i furnizuesit universal të energjisë elektrike është që të marrë përsipër energjinë e tepërt të prodhuar nga amvisëritë, t’ua paguajë energjinë e prodhuar ose t’i kompensojë ata që vendosin për investime të tilla.

Për Strumicë dhe Kumanovë, ku tashmë ekziston rrjeti i gazit natyror, janë paraparë subvencione për kyçje në rrjet në vlerë prej 70% të kostos, por jo më shumë se 25.000 denarë.

Deri në fund të majit, Ministria e Ekonomisë do të bashkëfinancojë të gjitha investimet në burimet e rinovueshme të energjisë për nevojat e veta apo për procesin e prodhimit për ekonominë dhe do të mbulojë 20% të kostos. Qëllimi i kësaj mase është të zvogëlojë konsumin e energjisë së furnizuesit universal të furnizuar nga ESM.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

serbet smigic sulm veri polici zvecan kfor

Priten tensione në Bosnjë dhe Mal të Zi/ alarmon profesori, doli në shesh skenari i Vuçiqit!

vucic

“Vuçiq ik”, pamje nga protesta masive në Beograd kundër regjimit

sali-berisha

Berisha: Përse prej tre ditësh Rama i përvishet Albin Kurtit!

arjanit-hoxha2

Hoxha akzon Mickoskin për diskurs shqiptarofob

tabanoc

Makina me targa serbe përfshihet nga flakët në Tabanoc

mexhiti-grupi-zjarrit

Edhe fraksioni i BDI-së festë paralele për 21 vjetorin

Screenshot_2023-06-03-18-00-33-680-edit_com.android.chrome

Sveçla: Përpjekjet për destabilizimin e Kosovës nuk kalojnë, Serbia e Rusia nuk kalojnë

Rama-kurti

Rama falënderon BE-në që po i bën presion Kosovës për zgjidhjen e situatës në veri

IMG_1833

Doli i veshur me bluzë të NATO-s, Gashi reagon ndaj Haradinajt – e kritikon ashpër në këtë pjesë

INFO

NA NDIQ