Bekteshi: Asnjë nga produktet me “çmim të garantuar” nuk do të ketë TVSH më të lartë se pesë për qind

INA
INA

09/10/2023

Asnjë nga produktet me “çmim të garantuar” nuk do të ketë TVSH më shumë se pesë për qind, kumtoi sot ministri i Ekonomisë Kreshnik Bekteshi.

Sipas tij, çmimi i këtyre produkteve ushqimore bazë mund që më tej vetëm të ulet, por assesi të rritet.

Siç thekson Bekteshi, duke u përgjigjur në pyetjen e gazetarëve në konferencën “Ekonomia e Maqedonisë – besimi po rritet”, pavarësisht rritjes së pritshme të TVSH-së “nuk ka asnjë shans që inflacioni të rritet në sektorin ushqimor”.

Ai ende plotësisht nuk e ka parë listën e produkteve për të cilat paralajmërohet rritje e tatimit mbi vlerën e shtuar, por nëse konstatohet se me të mbulohen edhe disa nga produktet ushqimore bazë me çmim të garantuar, kjo, theksoi ai, do të korrigjohet menjëherë.

“I garantoj qytetarët se nëse në listën e produkteve me rritje të TVSH-së ka gabime teknike nga punonjësit e Ministrisë së Financave, ajo nesër do të rishikohet. Sa i përket produkteve tjera, ky është vendim i Ministrisë së Financave dhe do të kemi mundësi ta shqyrtojmë më tej. Unë në mëngjes kam shqyrtuar disa produkte nga lista, gjatë ditës do ta lexoj të gjithë listën dhe nëse është e nevojshme nesër në seancën e qeverisë, si Ministri e Ekonomisë do ta shprehim qëndrimin tonë”, nënvizoi Bekteshi.

Në dukje të parë, shtoi ai, dy vendimet për “çmimin e garantuar” dhe për rritjen e TVSH-së mund të duken kontradiktore, por, siç theksoi, lista e produkteve me çmim të ngrirë është bërë në bazë të analizave dhe fakteve.

Sipas tij, ka hapësirë për ulje të mëtejshme të çmimit të produkteve ushqimore bazë deri në fund të nëntorit dhe dhjetorit dhe kjo, siç paralajmëroi do të ndodhë.

Sa i përket vendimit për pemët dhe perimet, ai theksoi se është ndryshuar.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

besim-hoda

Hoda: BDI i ka harruar ushtarët e UÇK-së

IMG_7409

Si më prezantoi këmbimin e territoreve Hashim Thaçi, plani ishte i Edi Ramës dhe Baton Haxhiut” – Agim Bahtiri rrëfen detaje

Talat Xhaferi3

Talat Xhaferi: Ja deri kur dhe si do të jem si kryeministër

Leonard ademi

Vëllau i Liridonës: Shumë njerëz po na ofrojnë informacione rreth vrasjes së Liridonës tonë/ Ja ҫfarë thotë për këto informacione

f4369ab0-8bde-455d-8ade-31568e4496cf

Artisti Mustafa Imeri-Tafa i bashkangjitet Lëvizjes Demokratike të Izet Mexhitit

Screenshot_2023-12-11-16-52-33-840_com.instagram.android-edit

Luizi fillon një projekt të madh në Shkup (video)

policia-kosoves

Kosovari erdhi për dasmën e vëllait, hodhi nga kati i 6-të i hotelit të dashurën argjentinase (FOTO)

Jeton Shaqiri

Shaqiri: Rasti me shkollën në Çashkë tregon se ende nuk mundemi të flasim për integrim ndëretnik në arsim

vucic kendon

Vuçiq eskalon, publikohet videoja ku këndon dhe kërcen me një këngë që feston vrasjet e policëve

INFO

NA NDIQ