Bekteshi: Çmimet e garantuara deri në fund të vitit

ina-online
ina-online

27/10/2023

Ministri i Ekonomisë Kreshnik Bekteshi ka bërë të ditur sot se masat për çmimet e ngrira të produkteve ushqimore bazë do të zgjasë deri në fund të vitit.

“Masa e “çmimit të garantuar” po zgjatet deri në fund të vitit, në vend të 30 nëntorit siç ishte planifikuar më parë”, tha Bekteshi.

“Pas konsultimeve me odën ekonomike të RMV-së por njëkohësisht edhe me tregtarët me pakicë dhe shumicë, ministria e ekonomisë sot i propozoi qeverisë, ku u miratuan edhe dy vendime shumë të rëndësishme, që të vazhdohet afati i masës për përcaktimin e çmimeve të produkteve bazë, në vend të 30 nëntorit të jetë deri në fund të vitit. Në këtë mënyrë konsiderojmë që të gjithë konsumatorët në RMV do të kenë mundësinë që të blejnë produkte më të lira deri në fund të vitit dhe paralelisht me këtë vendim pra edhe ligji për tregti pritet të pasojë ndryshime ku deri në fund të vitit me yll europian duhet të miratohet në kuvendin e RMV-së”, ka deklaruar Bekteshi.

Siç ka bërë të ditur Bekteshi, deri në fund të vitit pritet të miratohet Ligji për praktikat e padrejta tregtare i cili do të kontrollojë fitimin, pas së cilës çmimet e produkteve pritet të mbeten të ulura edhe kur të përfundojë afati i masës “çmim të garantuar”.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

besim-hoda

Hoda: BDI i ka harruar ushtarët e UÇK-së

Talat Xhaferi3

Talat Xhaferi: Ja deri kur dhe si do të jem si kryeministër

f4369ab0-8bde-455d-8ade-31568e4496cf

Artisti Mustafa Imeri-Tafa i bashkangjitet Lëvizjes Demokratike të Izet Mexhitit

Screenshot_2023-12-11-16-52-33-840_com.instagram.android-edit

Luizi fillon një projekt të madh në Shkup (video)

Jeton Shaqiri

Shaqiri: Rasti me shkollën në Çashkë tregon se ende nuk mundemi të flasim për integrim ndëretnik në arsim

fatmir mexhiti

Mexhiti: Brenda 6 muajve do të bashkohen klinikat, nuk do të ketë 66 drejtor dhe 33 këshilla drejtues

artan grubi

Grubi: Po përparon procesi i ndërtimit të objektit të Teatrit dhe Bibliotekës së Tetovës

Ministria-e-Drejtesise_1-780x470-1

Janë përgatitur ndryshimet e kodit zgjedhor, Ministria e Drejtësisë jep detaje

evn-fatura

A do të shtrenjtohet rryma pas 1 janarit

INFO

NA NDIQ