Bekteshi jep lajmin e mirë për rrogat

Iliria News Agency
Iliria News Agency

13/03/2023

Ministri i Ekonomisë Krehsnik Bekteshi sot ka dhënë një lajm të mirë për qytetarët e Maqedonisë së Veriut.
Ai ka bërë të ditur se qeveria ka vendosur që paga minimale do të jetë 20.175 denarë. Bekteshi thotë se qytetarët do të marrin pagë minimale më të lartë edhe ate më shumë se 2000 denarë dhe kjo është një rritje prej 12%.

“Në mbledhjen e sotme të Këshillit Ekonomiko – Social është marrë Vendimi për rritjen e pagës minimale në vend. Paga minimale nga muaji mars do të rritet për më shumë se 2000 denarë dhe do të arrijë në 20.175 denarë. Kjo është një rritje prej 12%.
Me pagën që do të marrin punëtorët në muajin prill, nuk do të ketë asnjë punëtor në vend që do të marrë pagë nën këtë shumë. Kemi futur një zgjidhje ligjore për përcaktimin e pagës minimale. Metodologjia është plotësisht në përputhje me sindikatat dhe institucionet. Ashtu siç premtuam, sot e përmbushim premtimin tonë.
Rritja e pagës minimale në 20.175 denarë do të bëhet edhe te 27.000 të punësuarit e Pushtetit Qendror (te nëpunësit administrativë, nëpunësit në burgje, nëpunësit në gjyqësor dhe prokurori, të punësuarit në kopshte dhe pushimore të fëmijëve, te pjesëtarët e ARM-së), si dhe te ➡️3.000 të punësuarit e institucioneve kulturore.
Kemi siguruar rritje të vazhdueshme të pagave.
Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut vazhdon të mbrojë standartin e qytetarëve. Askush nuk do të mbetet vetëm@ ka shkruar Bekteshi.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Bujar Osmani

Bujar Osmani ‘thumbon’ Albin Kurtin: Kush prish marrëdhëniet me SHBA-të, i bën dëmin më të madh shqiptarëve

merko ramiz

Akuzë për Merkon i cili bleu “Audi” luksoze 67.000 euro derisa Komuna e Strugës e kishte llogarinë e bllokuar

punetor ndertimi

Maqedonia e Veriut ka 9 518 vende të lira të punës

naser zyberi

Ziberi: MPB të punojë me më shumë efikasitet në nxjerrjen e dokumenteve personale

Kuvendi Parlamenti maqedonise

Propozim-vendimi për rroga më të ulëta të funksionarëve dhe deputetëve u mbështet nga Komisioni kuvendor për zgjedhje dhe emërime

gazi-baba

Komuna e Gazi Babës në Shkup ende nuk po zbaton gjuhën shqipe

palevski vanja

Avramovska-Madiq: Palevski do të ekstradohet menjëherë pas kompletimit të dokumenteve administrative

Aksidenti-600x360

19-vjeçari përplas me makinë një këmbësor në Çair, të lënduar edhe dy të mitur në makinë

xhaferi-1-750x430

Xhaferi: Korridori 8 do të ndërtohet deri në vitin 2027

INFO

NA NDIQ