Bekteshi: Maqedonia e Veriut ofron mbështetje të plotë për restaurimin e sektorit energjetik të Ukrainës

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

01/03/2023

Ministri i Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi, ka zhvilluar një takim dypalësh me ministrin e Energjetikës së Ukrainës, German Galushçenko, në kuadër të Takimit ministror të partneritetit për energjinë transatlantike dhe ndryshime klimatike (P-TECC), që po mbahet në Zagreb. Në takim mori pjesë edhe drejtori i përgjithshëm i SHA EMV, Vasko Kovaçevski.

Të dy ministrat diskutuan çështjet aktuale të bashkëpunimit dypalësh energjetik, si dhe ndërtimin e një koalicioni rajonal për sigurinë energjetike përballë agresionit të vazhdueshëm ushtarak rus kundër Ukrainës.

Ministri Bekteshi theksoi se Maqedonia e Veriut ka mbështetur plotësisht të gjitha sanksionet e Bashkimit Evropian ndaj Rusisë dhe do të mbështesë të gjitha sanksionet që do të ndërmerren në të ardhmen. Si vend, ne ofrojmë mbështetje të plotë për Ukrainën, si ushtarakisht ashtu edhe financiarisht, si dhe në sektorin e energjisë.

“Ne ofrojmë të gjithë mbështetjen që nevojitet për rimëkëmbjen e sistemit energjetik të Ukrainës. Maqedonia e Veriut, sipas mundësive, do të marrë pjesë në të gjitha përpjekjet për rindërtimin e sektorit energjetik të Ukrainës. Ne jemi në anën tuaj”, tha ministri Bekteshi në takimin me homologun e tij ukrainas.

TË FUNDIT
1 orë
Paguan mbi 900€ për ‘ultra all-inclusive’, pas një dite “Sharr Travel” i njofton se oferta ishte me mëngjes dhe darkë
2 orë
Resul Ademi,19 vjeçari nga Nikushtaku që humbi jetën në aksident trafiku
2 orë
Taravari: Nëse do të mbaheshin zgjedhje të parakohshme lokale, jo vetëm Gostivarin por edhe Sarajin do ta fitonim
3 orë
‘Dorëzohet’ Mickoski: Betimin do ta bëj me emrin kushtetues
5 orë
Arrestohen dhjetë persona pas përleshjes masive në Karposh dhe në Qendrën Klinike

ME TE LEXUARA

7 orë
Daçiq bën thirrje për anulimin e festivalit “Mirëdita, dobar dan” në Beograd
16 orë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut
10 orë
Përurohet shtatorja e 7-vjeçarit, Leutrim Ahmetit të vr’arë nga serbët në Skenderaj
7 orë
Nga shtatori shtrenjtime ekstreme të çmimeve të shërbimeve noteriale
16 orë
Buçkovski: Me Marrëveshjen e Ohrit u bëmë shembull pozitiv për ndërtimin e një shoqërie multietnike

LEXO MË SHUMË

IMG_3310

Paguan mbi 900€ për ‘ultra all-inclusive’, pas një dite “Sharr Travel” i njofton se oferta ishte me mëngjes dhe darkë

Screenshot_2024-06-19-00-12-33-792_com.facebook.katana-edit

Resul Ademi,19 vjeçari nga Nikushtaku që humbi jetën në aksident trafiku

Arben Taravari

Taravari: Nëse do të mbaheshin zgjedhje të parakohshme lokale, jo vetëm Gostivarin por edhe Sarajin do ta fitonim

Mickoski

‘Dorëzohet’ Mickoski: Betimin do ta bëj me emrin kushtetues

MVR-polici-a-1-750x430-1-1

Arrestohen dhjetë persona pas përleshjes masive në Karposh dhe në Qendrën Klinike

IMG_3305

Nga shtatori shtrenjtime ekstreme të çmimeve të shërbimeve noteriale

dacic

Daçiq bën thirrje për anulimin e festivalit “Mirëdita, dobar dan” në Beograd

Oliver spasovski

Spasovski ja çfarë thotë për Qeverinë e re VMRO-VLEN-ZNAM

tetova

Tetovë, në fund të muajit nis vendosja e semaforëve në bulevardin “Bllagoja Toska”

INFO

NA NDIQ