Bekteshi: Merrni fjalën time se rryma nuk do të shtrenjtohet

ina-online
ina-online

25/12/2023

Ministri i Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi thotë se nesër do të vendosen çmimet e reja të rrymës dhe nuk pret rritje sepse ato kompani punojnë me fitim, por pret që t’i racionalizojnë shpenzimet sepse Qeveria subvencionon një pjesë të madhe të energjisë elektrike.

“Merrni fjalën time se rryma nuk do të shtrenjtohet”, thotë ministri i Ekonomisë Kreshnik Bekteshi në “Studio 10” në Tv 2.

Ai siguron se sigurohet sasi e mjaftueshme e gazit dhe se gazi rus nuk përdoret, por përdoret gazi nga Azerbajxhani dhe përmes Turqisë. Sfida në ekonomi ka gjithmonë, tha Bekteshi, por për ne vitin e ardhshëm sfida më e madhe do të jenë zgjedhjet sepse ka kufizime në përdorimin e mjeteve dhe resurseve gjatë zgjedhjeve.

“Punësimet e reja kanë të bëjnë me planet vjetore të institucioneve dhe shoqërive aksionare dhe nuk kanë të bëjnë me zgjedhjet. Gjithashtu, nga 1 janari, ministri i Financave nuk do të firmosë më për punësim në institucione. Këtë do ta bëjnë drejtorët e institucioneve dhe nëse nuk kanë fonde për punësim do të mbajnë përgjegjësi”, thotë Bekteshi dhe sqaron se nëse dikush ka humbje nuk do të mund të punësohet për shkak të interesave të caktuara.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

stevo-pendarovskiii-780x470-1

Pendarovski: Do të anëtarsohem në VMRO-DPMNE nëse do të arrijnë që maqedonasit t’i përfshijnë në Kushtetutën bullgare

IMG_9497

Kongresi i LSDM zyrtarizoi kandidaturën e Pendarovskit për president

IMG_9496

IPIS demanton: Nuk kemi bërë anketë që u shpërnda sot

IMG_9478

Pritja e Taravarit në Strugë në hapjen e shtabit zgjedhor (Video)

IMG_9479

Selimi: Ndihma e shpejt në Shkup për herë të parë me shef shqiptar

bdi-ali-ahmeti-cair

BDI me kandidatë për deputetë në njësitë 3 dhe 4, ja emrat?

Ilir-Demiri-921x614

Demiri: nuk do të ketë incizime pa radhë, terminet për rezonancë magnetike do të publikohen në “Termini im”

gordana-siljanovska-1392x899

Shkup: Gordana Siljanovska Davkova, kandidate për presidente e VMRO DPMNE-së

policia speciale maqedoni

Ish-kryetari i një komune në Maqedoni kapet nga policia si pjesë e një grupi kriminal

INFO

NA NDIQ