Bekteshi: Në mars 2024, paga minimale do të jetë 22.500 denarë

INA
INA

14/11/2023

Ministri i Ekonomisë Kreshnik Bekteshi, në profilin e tij në Facebook ka njoftuar se paga minimale në mars 2024 do të jetë 22.500 denarë (365 euro).

“Paga më e ulët në vend nga marsi 2024 do të jetë 22.500 denarë. Rritje më shumë se dyfish nga paga minimale në 2017”, ka shkruar Bekteshi.

Për momentin paga minimale në Maqedoni është 20.175 denarë (327 euro).

Një vit e gjysmë më parë u bënë ndryshime në ligjin për pagën minimale, sipas të cilit u vendos metodologji e re, sipas së cilës masa e pagës minimale përshtatet në 50 për qind të rritjes së kostos së jetesës dhe 50 për qind të rritjes së pagës mesatare në vitin e kaluar.

Paga minimale në vend u vendos në vitin 2012 me miratimin e Ligjit për pagën minimale. Atëherë ishte 8.050 denarë (130 euro).

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

FB_IMG_1701896847835

SHKUPI – KJO „MEKË” E SHQIPTARISË

Biljana-Ivanovska-780x439-1

Ivanovska: Komisioni për Antikorrupsion në vitin 2019 kërkoi shkarkimin e Angjushevit

policia-mk

Avokati që dërgoi Palevskin në Beograd po merret në pyetje në polici

azir aliu

Ministri Azir Aliu sjell 5 ligje të rëndësishme për reformën në administratë dhe transformimin digjital

Palevski palco

Së shpejti do të bëhet ekstradimi i Palevskit/ Do të qëndrojnë në paraburgim në Turqi deri sa t’i dorëzohet RMV-së

foto-autostrada-korridori-8

Shpronësohen 45 parcela përgjatë Korridorit 8/ Grubi: Projekti do të realizohet sipas dinamikës së paraparë

paraburgim-1

Maqedonia pa bazë ligjore për dënimin me vdekje, burgimi i përjetshëm mbetet dënimi më i lartë

cigar-elektronike1

Shifra shqetësuese për duhanpirjen te minorenët/ 12,4% nga mosha 13 deri 15 vjeç konsumojnë duhan

artan grubi

Grubi: Do të mbulohen shpenzimet e rrugës për administratën shtetërore në vlerë prej 50%

INFO

NA NDIQ