Bekteshi paralajmëron rritjen e pagës minimale

Iliria News Agency
Iliria News Agency

20/01/2022

Ministri i Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi i ftuar në “Magazina Ekonomike”, sonte në Alsat, paralajmëroi rritjen e pagës minimale në tremujorin e dytë të vitit 2022.

Sipas tij paga minimale për momentin është mbi 15 mijë denarë, ndërsa në tremujorin e dytë të vitit 2022 pritet që kjo pagë të arrij në 19 mijë denarë.

“Në mënyrë të konsiderueshme është bërë rritja e pagës minimale prej vitit 2017 deri në vitin 2022, marrë parasysh se paga minimale ishte vetëm 9 mijë denarë, për momentin që po flasim paga minimale është mbi 15 mijë denarë. Planet tona janë që gjatë periudhës në vijim të risim pagën minimale në 18 mijë denarë, por e kemi prolonguar pak afatin, marrë parasysh se në çerekun e parë të vitit 2022 duhet të menaxhohet situata me krizën energjetike, por të mos jetë edhe një barë shtesë për kompanitë në çerekun e dytë në vitin 2022, nëse plotësohen të gjitha projeksionet dhe analizat edhe të ekspertëve por njëkohësisht edhe të institucioneve, ku edhe do të zvogëlohet ndikimi negativ nga kriza energjetike atëherë sipas gjitha gjasave do të vendosim që të rrisim edhe pagën minimale. Në tremujorin e dytë të vitit 2022 do të sillet vendim për rritjen e pagës minimale”, deklaroi Kreshnik Bekteshi, ministër i Ekonomisë./Alsat

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Meliza Haradinaj

Ish-ministrja e Kosovës: Roli i Shqipërisë nuk ka qenë dobiprurës këto kohë për ne

Bujar Osmani

Bujar Osmani ‘thumbon’ Albin Kurtin: Kush prish marrëdhëniet me SHBA-të, i bën dëmin më të madh shqiptarëve

Presheva lugine

Kërkohet hapja e degës së gjuhës shqipe në Preshevë, dorëzohet shkresa në Universitetin e Beogradit

merko ramiz

Akuzë për Merkon i cili bleu “Audi” luksoze 67.000 euro derisa Komuna e Strugës e kishte llogarinë e bllokuar

KRESHNIK-SPAHIU

Spahiu: Është koha që Shqipëria dhe Kosova të armatosen fuqishëm ushtarakisht

punetor ndertimi

Maqedonia e Veriut ka 9 518 vende të lira të punës

naser zyberi

Ziberi: MPB të punojë me më shumë efikasitet në nxjerrjen e dokumenteve personale

Kuvendi Parlamenti maqedonise

Propozim-vendimi për rroga më të ulëta të funksionarëve dhe deputetëve u mbështet nga Komisioni kuvendor për zgjedhje dhe emërime

gazi-baba

Komuna e Gazi Babës në Shkup ende nuk po zbaton gjuhën shqipe

INFO

NA NDIQ